vineri, 6 aprilie 2018

Handbal feminin - Liga Florilor | CSM Roman revine pe final cu Corona și câștigă la 5 lungimi la Brașov. Rezultatele etapei a 21-a și clasamentul

CS Măgura Cisnădie

Două din cele patru meciuri disputate miercuri în Liga Florilor se anunțau a fi extrem de importante, respectiv cele de la Cluj și Slatina. ”U” Cluj a obținut o victorie mare, 29-24 cu Brăila, și s-a desprins la cinci puncte de Galați, penultima clasată, în timp ce HC Zalău a plecat cu toate punctele de la Slatina, după un meci palpitant.
”U” Cluj s-a distanțat în lupta pentru evitarea retrogradării după ce a câștigat, 29-24, cu Brăila, pe teren propriu. „Studentele” au controlat disputa din Sala „Horia Demian”, au condus în permanență și au obținut în final o victorie mare ce le desprinde la cinci puncte de Danubius Galați, formație aflată în acest moment pe loc retrogradabil.
N-a fost un meci simplu pentru Zalău la Slatina. Trupa lui Gheorghe Tadici a condus ostilitățile în prima repriză, a intrat în avantaj la cabine, 15-13, dar situația s-a întors în doar șase minute. Slatina s-a desprins chiar la trei lungimi, a avut 23-20 în minutul 52, însă a scăpat victoria printre degete în final. HC Zalău a câștigat cu 25-24 și bifează a doua victorie consecutivă, după cea de săptămâna trecută cu Craiova.
Bistrița n-a avut un meci ușor cu Galați, deși rezultatul final pare a fi categoric. Oaspetele au condus până în minutul 41, dar au cedat complet în ultimele zece minute, când Bistrița s-a desprins decisiv. S-a terminat 24-18, după ce în minutul 50 tabela indica 18-17 în favoarea fetelor lui Horațiu Pașca.
CSM Roman a câștigat la Corona, 29-24, în ceea ce reprezintă a cincea victorie în deplasare pentru echipa lui Dumitru Muși. Romașcancele au avut un final de meci prefect, revenind de la 20-22 în ultimele nouă minute de joc. Eliza Buceschi, Sorina Tîrcă și Ana Miriam de Sousa au fost cele mai bune marcatoare, cu câte șapte goluri.