joi, 11 aprilie 2019

Liga a 3-a, Seria I | Foto + video: Se ASCUTE lupta la RETROGRADARE! De la locul 10 în jos, ORICINE poate CĂDEA pe loc RETROGRADABIL! | ACS Șomuz Fălticeni și CSM Focșani 2007 - PERFORMERE rundei intermediare. Rădăuțiul și Foresta remize în deplasare la Pașcani și Buzău. ÎNTOARCERE în anii 80 la Rm.Sărat: Puștii lui Rădulescu & Anton, TOCAȚI mărunt de centralul Ilie și EGALAȚI dintr-un PENALTY INVENTAT în min.90+4!

Stă

Pe măsură ce etapele se scurg, polul de interes s-a mutat spre zona inferioară a clasamentului, acolo unde de la locul 10 în jos, toate formațiile sunt amenințate cu retrogradarea.

Dacă SCM Gloria Buzău a scăpat în câștigătoarea meritoasă a acestei serii (avansul de 13 puncte din clasament este unul aproape decisiv), la retrogradare, am avut și vom avea oh da, rezultate cel puțin interesante!

ACS Șomuz Fălticeni este performera etapei intermediare: victoria din prelungiri de la Galați (gol Gabriel Cotoară 90+2) a ridicat-o temporar deasupra locurilor ce duc spre liga a 4-a.
CSM Pașcani nu a reușit decât o remiză vineri în propriul fief cu CSM Bucovina Rădăuți : goluri Andy-Casian Sinescu (32), Tudor Zaremba (62) respectiv Liviu Busuioc (30), Andrei Cerlincă (42) în vreme ce AFC Botoșani 2 a întrerupt seria rezultatelor pozitive la Uricani, acolo unde Miroslava s-a impus cu 2-0 prin reușitele semnate de Adrian Viorică (17), Eduard Sandu (51 - pen.).
CSM Rm.Sărat a făcut din un pas greșit pe teren propriu în fața unei formații fără un obiectiv clar în acest sezon. Chiar și cu ajutorul centralului Ilie, râmnicenii nu au putut obține decât un punct, iar ecartul între ei și locurile care asigură salvarea este acum de 4 puncte!
Revenind la jocul de la Rm.Sărat, trebuie să menționăm strict legat de desfășurarea jocului din teren că pietrenii puteau obține mai mult de la acest joc: primul gol marcat de Valentin Lungoci în min.13 a venit în urma unei erori a fundașului central Andreș care a întârziat nepermis de mult degajarea, a urmat o contră care a dus la intercepție, centrarea în gura porții și un gol simplu reușit din apropiere de fostul golgheter al Metalului Buzău. Mai înainte, pietrenilor li s-a anulat un gol pe motiv de ofsaid, la un șut din lateral dreapta a lui R.Vasile pe care s-a interpus decisiv Cosmin Țapu. Este adevărat faptul că și gazdele au avut 2 bare în prima repriză, însă cea mai mare ocazie am înregistrat-o tot în dreptul oaspeților...R.Vasile a ratat din 2 metri, poziție centrală singur cu portarul...mingea a trecut peste transversală, la scorul de 1-1 în min 67! A urmat apoi schimbarea inspirată a staff-ului tehnic,
Bogdan Oteliță marcând la 5 min. după ce a fost introdus pe teren în min.80, pentru ca în cele 5 minute suplimentare, pe pasul înapoi făcut de CSM Ceahlăul, la o fază care nu anunța decât un corner pentru gazde ca urmare a unei alunecări în careu efectuată de Flavius Dumbrăvean, centralul Ilie să acorde penalty!
O remiză care nu ajută prea mult pe Rm.Sărat...
SCM Gloria Buzău a câștigat categoric la Darabani pe terenul unei formații - Sănătatea, resemnată cu gândul retrogadării în L4.
Cristian Danci (29), Moussa Konate (39), Bogdan Chipirliu (62 - pen., 72, 81), Florin Cazan (88) sunt marcatorii buzoienilor pentru amatorii de statistici.
La Liești, CSM Focșani 2007, a câștigat o bătălie importantă pentru locul 5, Remus Popa în minutul 22 fiind unicul marcator al jocului.
În fine, pe sinteticul Cornel Negoescu din Buzău, AFC Metalul Buzău deși a beneficiat de un om în plus încă din minutul 10 (a fost eliminat de la Foresta - Alexandru Vremea), a restabilit egalitatea din penalty în min.88 prin Sorin Ispir, oaspeții deschizând scorul prin Robert Martin (69).