sâmbătă, 27 aprilie 2019

Liga a 3-a, Seria I | SCM Gloria Buzău prin REMIZA ALBĂ de la Rădăuți a PROMOVAT matematic cu 5 etape înainte de final în L2 . AFC Metalul Buzău semnează RETROGRADAREA vecinilor de la Rm.Sărat. Victorii importante pentru KSE Tg.Secuiesc și Șomuz Fălticeni în lupta pentru evitarea retrogradării. Focșaniul și Foresta continuă parcursul excelent din ultimele etape. CSM Ceahlăul a PREDAT o lecție de fotbal TOTAL la Dorohoi

ASMS ACS Sănătatea Darabani
Remiza albă de la Rădăuți între primele 2 clasate a produs promovarea cu 5 etape înainte de finalul sezonului a liderului SCM Gloria Buzău - o formație solidă, cu o bază materială și o susținere financiară pe măsură, PROMOVARE care a fost anticipată și de Sportul nemțean de performanță la începutul sezonului de L3 în Seria I.
La Suceava, pe Areni, în derby-ul de clasament al formațiilor ce au activat în stagiunea trecută în L2, ACS Foresta s-a impus cu 3-1 (1-0) prin golurile semnate de Cornel Căinari (42) și Robert Martin (50, 72) respectiv Alexandru Marin (90+2) din penalty.
O partidă de larg interes a avut loc în Crângul Buzăului, pe sinteticul "Cornel Negoescu" - acolo unde AFC Metalul a semnat practic prin victoria eroică cu 1-0 (gol Ionuț Radu min.10) obținută în inferioritate numerică încă din prima repriză prin eliminarea eronată a portarului Silviu Crețu, condamnarea la retrogradare în L4 a vecinilor de la Rm.Sărat, formație care cu 5 etape înainte de final are doar 15 puncte în clasament fiind la 7 puncte de locul 12 ocupat momentan de CSM Pașcani.
În Covasna, la Tg.Secuiesc, așa cum se anticipa, gazdele de la KSE Tg.Secuiesc mai motivate și cu mai mare nevoie de puncte a depășit-o pe CS Sporting Liești - o formație aflată cu sacii în căruță, dar care a contribuit și ea la spectacolul sportiv de pe arena Doctor Sinkovits.  Zsombor Veress (27, 35, 59), Marius Ştefănescu (40), Kany Szilard (71) respectiv Andrei Mihu (8 - pen.), Ionuţ Iancu (42) au fost marcatorii unui joc în care scorul pauzei a fost de 3-2.
Cu același scor 5-2 (3-0) s-a terminat și partida de pe Tineretului din Fălticeni dintre ACS Șomuz și ASMS ACS Sănătatea Darabani. George Tomescu (1), Lucian Luchian (4, 75, 89), Cătălin Pascal (19) respectiv  Adrian Ghiorghiciuc (56), Bogdan Merticariu (57) sunt marcatorii jocului de la Fălticeni.

La Focșani, pe arena "Milcovul" , frumoasa și tânăra grupare vrânceană CSM Focșani 2007 - pregătită de tandemul Vasilică Burgă & Adrian Toma a depășit cu 2-0 (1-0) goluri semnate de Ștefan Pădineanu (38) și Remus Popa (71)

pe CSM Pașcani - o grupare ce încă mai are emoții cu retrogradarea pe acest final de sezon.
La Dorohoi, băieții lui Gabi Rădulescu & Florin Anton în ciuda restanțelor financiare înregistrate înaintea sărăbătorilor Pascale, au dat dovadă de CARACTER și ATAȘAMENT față de culorile clubului, au practicat un fotbal SOLID, bazat pe posesie și agresivitate, au marcat devreme prin Vlăduț Andreș (6) printr-o frumoasă lovitură de cap în urma unui corner de pe partea dreaptă, au controlat jocul de la un capăt la altul în fața unei formații aflate în mare criză de puncte și care a beneficiat și de ajutorul unui contigent serios de la echipa mare.
Cu Flavius Dumbrăvean în centrul apărării - cel mai bun jucător de pe teren, cu Cezar Strat determinat și bătăios cum nu l-am văzut în alte jocuri, cu căpitanul Barna precis în intervenții în repriza a 2-a, atunci când gazdele au contat și ele pe faza ofensivă, pietrenii aveau să lovească decisiv pe contraatac prin Robert Vasile care a frunctificat o minge transmisă greșit pe axul central în defensiva gazdelor.
Faptul că am jucat în față de la început cu 2 jucători ofensivi Țapu și Robert Vasile a fost o mișcare câștigătoare, presingul avansat, posesia prelungită a celor de la CSM Ceahlăul a făcut ca cel puțin în prima repriză, gazdele să ajungă foarte rar la poarta lui Barna.

CSM Ceahlăul : Barna (cpt) - Oteliță, Fl.Dumbrăvean, V.Andreș, C.Strat - Cosmin Rotaru, Ov.Toma, R.Pântea (Matei), Copoț-Barb (Hodorogea) - R.Vasile (C.Antim), Cosmin Țapu (Anthony Gabor).