sâmbătă, 24 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Foresta Suceava și CSM Bucovina Rădăuți și-au ASIGURAT prezența la baraje. Știința Miroslava și CSM Ceahlăul obțin victorii de palmares și așteaptă cu încredere pentru ziua de luni o decizie favorabilă din partea Comisiilor federale. Dante Botoșani se impune pe final la Fălticeni

CSM Pașcani

CS Dante se impune la Fălticeni printr-un penalty transformat de Robert Bosânceanu în min.87. Formația lui Mandachi putea deschide scorul mult mai devreme,tot în cea de-a 2-a repriză, atunci când mingea a fost trimisă tot de la punctul cu var, sub transversală!

CSM Bucovina Rădăuți trece și de hopul Hușana Huși, gol semnat de Ioan Străjeriu în min.51 și nu mai poate pierde din punct de vedere sportiv unul din locurile ce permit accederea la baraje.
Hușana în schimb rămâne cu doar 28 de puncte și pierde orice șansă cu o etapă înainte de final în lupta pentru primele locuri.

Pe Uricani, CS Știința Miroslava câștigă cu 4-1 confruntarea cu CS Sporting Juniorul Vaslui, un joc pe care l-a avut permanent sub control, ieșenii conducând pe Uricani cu 2-0 și 3-1: Cosmin Nemțanu cu o dublă (39, 71), Vlad Mocanu (22) și Robert Asăvoaiei (81) au punctat pentru gazde, respectiv Iustin Obleșniuc (65) pentru vasluieni.

La Piatra Neamț, după o primă repriză fără goluri în ciuda multitudinelor de faze de poartă create de pietreni la poarta lui Corduneanu, în mitanul secund elevii lui Gabriel Rădulescu au călcat accelerația și beneficiind și de epuizarea rezervelor de energie din tabăra Bradului Borca au marcat de 4 ori în doar 11 minute prin Vlad Andreș (57), Denis Botezatu (63), Marius Matei (65) și Ov.Toma (68), pentru formația de pe Valea Munctelui, a marcat pentru golul de onoare, Armand Onica (79).

La Suceava, Foresta a câștigat logic, la scor, în fața lanternei roșii a seriei I, CSM Pașcani. Eugen Celeadnic (24), David Knezevic cu o dublă (39, 53) și Andrei Cerlincă (64) sunt marcatorii golurilor de pe Areni pentru suceveni.