sâmbătă, 5 noiembrie 2022

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Foresta DOMINĂ autoritar seria I, CSM Bacău surpriza plăcută este a doua! ACSM Ceahlăul a cedat fără drept de apel la Bucecea cu Dante, Rădăuți revine de la 0-2 la Vaslui cu Rapid Brodoc iar Șomuz trece de Miroslava!

CS Știința Miroslava

Foresta Suceava domină categoric seria I, a câștigat la scor de tenis și în Harghita la Miercurea Ciuc în singurul joc de vineri cu 6-0 (2-0).
Iosif Netbai (28 – penalty), Karime Makongo (43), Odoh Chika (53, 78), Ștefan Mihalciuc (62), Chinwedu Samson (89 – penalty) au marcat pentru trupa pregătită de antrenorul principal Dorin Goian.
ACSM Ceahlăul continuă seria evoluțiilor modeste din deplasare, primește 3 goluri într-o repriză și la Bucecea, într-o partidă în care galben-negri au deschis scorul prin Răzvan Pîntea (9), însă Dante a revenit pe tabelă până la pauză prin reușitele lui Vlad Danale (17) și dubla lui Vasile Nechita (25 și 45). În repriza a 2-a nemțenii și-au continuat evoluția dezamăgitoare și deși nu s-a mai marcat, au terminat jocul în efectiv redus: Ov.Toma și Lucian Acasandrei fiind eliminați de pe teren ca urmare a cumulului de cartonașe galbene.
ACS Șomuz Fălticeni a reușit la al 3-lea joc consecutiv pe teren propriu în sfârșit o victorie clară. A fost 3-0 cu CS Știința Miroslava, golurile elevilor lui Iulian Ionesi au aparținut lui Vasile Vitu (18), George Cîrstean (65) și Robert Ciobanu (83 - penalty).
Meci spectaculos la Vaslui, acolo unde Rapid Brodoc a avut 2-0 în fața celor de la CSM Bucovina Rădăuți, dar în cele din urmă oaspeții au reușit să întoarcă scorul și să se impună pe final la limită 3-2!
Valentin Hagiu cu o dublă (11, 41) a dus Rapidul la 2-0, în timp ce pentru CSM Bucovina Rădăuți au punctat Adrian Stroe (45+1), Ionel Stoian (57) și Cătălin Coroamă (82),
În fine la Darabani, CSM Bacău a reușit să se impună cu 2-0 în urma unui autogol al gazdelor prin Adrian Cososchi din min.2 și prin reușita lui Alin Priboi din startul reprizei secunde (48).