sâmbătă, 7 septembrie 2024

Fotbal liga a 3-a | ACSM Ceahlăul II a REMIZAT la Iași cu ACS USV, acelați rezultat a scos în deplasarea de la Fălticeni și FC Bacău. CSM Vaslui s-a impus pe final în fața Științei Miroslava, CSM Bacău a trecut de Bucovina Rădăuți, iar scorul zilei la reușit la Dorohoi, Gloria Ultra!

AS FC Bacău

Un meci cu de toate la Vaslui, gazdele au condus cu 1-0, 2-1 și au sfârșit prin a câștiga cu 3-2, pe final, după ce oaspeții de la Știința Miroslava  reușiseră o a doua egalare, cea de de 2-2 dintr-un penalty în inferioritate numerică.
CSM Vaslui a marcat golul de 1-o prin Florin Burghele, un supergol, Știința restabilind egalitatea pe finalul primei reprize prin Granja Ronald. După pauză, Robert Rusu, a adus-o pe CSM Vaslui în avantaj, apoi cei de CS Știința Miroslava au rămas în 10, Giani Unghianu fiind eliminat direct. În inferioritate numerică Miroslava a reușit egalarea în urma unui penalty transformat de Jose Cozma, pentru ca în secvențele de final, gazdele să marcheze golul de 3-2 prin Ponea.
Victorii pe teren propriu au mai reușit în această etapă, CSM Bacău cu 2-0 în fața celor de la CSM Bucovina Rădăuți, dar și Gloria Ultra, 6-1 cu ACS FC Șoimii Gura Humorului.
Singurele partide încheiate la egalitate au fost jocurile de la Fălticeni și Iași, acolo unde Șomuz și ACS USV au remizat alb cu ACS FC Bacău, respectiv ACSM Ceahlăul II, formația pregătită din acest sezon de profesorul Gabriel Rădulescu.