sâmbătă, 28 septembrie 2024

Fotbal liga a 3-a | Schimbare de lider în Seria I: Știința Miroslava bate FC Bacău și preia șefia seriei. CSM Bucovina Rădăuți câștigă derby-ul județean cu Șomuz Fălticeni. Primele puncte și pentru Șoimii Gura Humorului în confruntarea cu USV Iași, CSM Bacău se impune la limită cu CSM Vaslui. Ceahlăul 2 a pierdut din nou acasă în uvertura etapei, vineri cu Gloria Ultra!

CSM Vaslui

Etapa a 5-a în seria I a fost marcată de derby-ul primelor clasate disputat pe Uricani între CS Știința Miroslava și liderul ACS FC Bacău. Partida a fost la discreția Științei care s-a impus în final cu 4-2, însă niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei.
Andre Jose Cozma a deschis scorul încă din min.3, Alexandru Aftanache a restabilit egalitatea în min.38 pentru băcăuanacs i, însă până la pauză tot Miroslava a mai punctat de 2 ori prin Granja Hurtado Ronald Arbey (40) și Enrichi Finica (44), pentru ca în a 2-a repriză ambele formații să mai puncteze încă odată. Prima a făcut-o tot Știința și tot prin Finica (48 - penalty), FC Bacău închizând tabela în min.76 prin Diego Burlacu.
Cealaltă  formație din Bacău, CSM-eii susținuți de Primăria Bacău au trecut în propriul fief la limită, 1-0, de CSM Vaslui, unicul gol al partidei fiind reușit de Paulian Banu (18).
Derby-ul județului Suceava s-a disputat la Rădăuți, acolo unde gazdele de la CSM Bucovina deși conduse la pauză de Șomuz Fălticeni prin golul marcat pe final de Florin Plămadă (43) au revenit după pauză și s-au impus la limită cu 2-1 prin reușitele semnate de Eduard Ciobanu (55) și Ioan Anton (65).
În confruntarea ce a opus 2 noi promovate la L3, ACS FC Șoimii Gura Humorului a bifat prima victorie stagională în confruntarea cu ACS USV Iași. Golurile gazdelor au fost reușite de Cristian Hopulele (20) și Ciprian Severin (55).
În uvertura etapei disputată vineri la Piatra Neamț pe terenul 3 sintetic, Gloria Ultra a trecut cu 1-0, gol marcat încă din prima repriză de Gabby Batchabi (35) de satelitul formației de ligă secundă ACSM Ceahlăul.