Campion al județului Suceava, câștigător al Cupei României – faza județeană și foarte aproape de promovarea în Liga 3, Andrei Apostol trăiește unul dintre cele mai frumoase momente ale carierei sale. Experimentatul fotbalist a vorbit despre succesul Bradului Putna, despre situația fotbalului nemțean și despre viitorul său.
Sezonul 2025-2026 a fost unul aproape perfect pentru Bradul Putna. Formația suceveană a dominat campionatul județean, a cucerit Cupa României la nivel județean și este la doar un pas de promovarea în Liga 3 după victoria categorică, scor 4-0, obținută în prima manșă a barajului cu reprezentanta județului Botoșani.
Unul dintre oamenii importanți ai echipei, Andrei Apostol, consideră că performanțele obținute sunt rezultatul muncii depuse pe parcursul întregului sezon.
„Pentru noi a fost un sezon foarte bun. Clasamentul vorbește de la sine. Am câștigat destul de detașat un campionat care nu a fost deloc ușor. Am întâlnit echipe puternice și ambițioase. Liga a IV-a Suceava este foarte bine organizată și are condiții bune. La final s-a văzut însă că am avut o echipă puternică și unită. Am câștigat tot ce ne-am propus: campionatul și cupa”, a declarat Apostol.
Obiectiv îndeplinit aproape în totalitate
Victoria cu 4-0 din turul barajului de promovare a adus Bradul Putna foarte aproape de Liga 3, obiectiv stabilit încă dinaintea startului sezonului.
„Încă de la început era clar că ne-am adunat la Putna pentru a realiza trei obiective: campionatul, cupa și promovarea. Suntem în grafic. Rezultatul din tur ne oferă o opțiune foarte serioasă pentru promovare și așteptăm cu încredere returul. Avem toate condițiile pentru a merge în Liga 3”, a explicat fotbalistul.
„La Putna mă simt excelent”
Ajuns la Bradul Putna după experiențe importante în fotbalul românesc, Apostol spune că mediul găsit la clubul sucevean a fost unul dintre motivele principale ale succesului.
„Mă simt excelent aici. Vorbim despre condiții foarte bune, infrastructură, organizare și colegi extraordinari. Toate condițiile au fost excelente și de aceea au venit și rezultatele. Sunt apreciat și respectat. La rândul meu am încercat să răsplătesc această încredere prin seriozitate și prin tot ceea ce am putut oferi pe teren”, a spus acesta.
Analiză sinceră asupra fotbalului nemțean
Fost jucător al Ceahlăului, Andrei Apostol a comentat și situația delicată prin care trece fotbalul din județul Neamț.
Acesta nu s-a declarat surprins de diferența dintre campioana județului Iași, CSM Pașcani, și campioana Neamțului, CSM Bicaz, în barajul de promovare.
„Nu este un rezultat surprinzător. Noi am jucat un meci amical cu Pașcani și am văzut o echipă foarte bine pregătită fizic. În astfel de meciuri contează enorm antrenamentele și nivelul de pregătire. De aceea îi felicit pe cei de la Bicaz pentru modul în care au reprezentat județul Neamț. Au obținut un rezultat onorabil în condițiile diferențelor existente”, a precizat Apostol.
Mai îngrijorătoare i se pare însă situația Ceahlăului, formație care a retrogradat și care traversează o perioadă dificilă.
„Cred că este momentul să ne întrebăm ce facem greșit. Dacă avem mereu aceleași probleme, înseamnă că undeva greșim. Eu cred că soluția este investiția în fotbalul juvenil. Trebuie să construim organic o echipă a orașului, bazată pe copii și tineri din zonă. Oamenii vin mai ușor la stadion atunci când văd că joacă băiatul lor, nepotul lor sau vecinul lor. Acolo trebuie să fie focusul nostru”, consideră fostul jucător al Ceahlăului.
O ușă rămasă deschisă către Piatra-Neamț
Întrebat dacă s-ar vedea din nou în tricoul Ceahlăului în viitor, Apostol nu a exclus această variantă.
„Piatra-Neamț reprezintă casa mea din punct de vedere fotbalistic. Am petrecut câțiva ani foarte importanți acolo și mereu voi avea o legătură specială cu Ceahlăul. Este prea devreme să discutăm despre viitor, mai ales că încă nu știm exact ce se va întâmpla cu echipa, dar ușa rămâne deschisă”, a mărturisit el.
Favoriții de la Campionatul Mondial
În finalul interviului, Andrei Apostol și-a exprimat preferințele pentru Campionatul Mondial.
Fan declarat al lui Cristiano Ronaldo, fotbalistul Bradului Putna speră ca portughezul și Lionel Messi să aibă un ultim turneu final memorabil.
„Mi-aș dori ca Ronaldo să marcheze cât mai mult. Îmi place și Messi și cred că ar trebui să ne bucurăm de faptul că îi vedem împreună la încă un Campionat Mondial. Mi-ar plăcea să ajungă cât mai departe. Dacă vorbim despre golgheter, cred că Mbappé are cele mai mari șanse. Ca favorită, aș spune Franța, deși mi-ar plăcea foarte mult să câștige Portugalia.”
Pentru Andrei Apostol și Bradul Putna urmează acum ultimul pas spre Liga 3. După un sezon în care au cucerit tot ce se putea la nivel județean, sucevenii sunt la 90 de minute de o promovare care ar încununa perfect un an de excepție.
Sursa video: Live Sport România

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu