sâmbătă, 4 mai 2024

Fotbal liga a 4-a Neamț, Play-out: Etapa a 1-a | Victoria Tarcău a înregistrat scorul rundei, însă cele mai multe goluri s-au marcat la Podoleni. Rezultatele etapei a 1-a și clasamentul actualizat

Stă

Echipa pregătită de Cristian Luca (foto 2) - AS Victoria Tarcău a debutat cu o victorie la scor în play-out, 6-1 (3-0) în compania celor de la Unirea Dulcești, golurile formației ce își dispută jocurile de acasă pe stadionul din Bicaz  fiind reușite de Cosmin Topală (2), Corin Apreutesei, Eduard Butunoi, George Țurcanu și Alex Păduraru.
Singura victorie în deplasare a reușit-o AS Vulturul Costișa la Săbăoani în fața Spartanilor, în celelalte jocuri gazdele câștigând pe linie.
Cele  mai multe goluri din această primă etapă le-am consemnat la Podoleni, acolo unde deși a marcat de 4 ori, Unirea Tămășeni a trebuit să se recunoască învinsă!
Tot la limită s-a impus și Voința Dochia  în confruntarea cu AS Borussia Pângărați, iar la Doljești surprinzător sau nu, Siretul din localitate a trecut cu 3-2 de AS Ozana Timișești după ce la pauză era egal: 2-2.
Celălalt succes categoric din a ceastă rundă l-am consemnat la Trifești, acolo unde Unirea a marcat de 4 ori în poarta celor de la ASF Girov. Costi Vatamanu a punctat de 3 ori iar Dragoș Moroșanu a completat lista marcatorilor pentru gazdele de la Trifești.

5

Fotbal liga a 4-a Neamț, Play-off | ACSM Ceahlăul pierde în etapa a 1-a la Voința Ion Creangă, CSM Roman profită și pune +3 în față în urma succesului dobândit în fața Pietricicăi. Remiză albă între Victoria Horia și Speranța Răucești

ACSM Ceahlăul II Piatra Neamț

Prima etapă a play-off-ului a consemnat un rezultat surpriză la Ion Creangă acolo unde Voința, această "bestie neagră" pentru ACSM Ceahlăul, a eliminat prima formație a galben-negrilor și din Cupa României în urmă cu mai multe sezoane, a dispus cu 2-0, scor stabilit încă din prima repriză de satelitul formației de ligă secundă, formație ce s-a confruntat la acest joc și cu ceva absențe importante, dar acest lucru nu știrbește cu nimic din laurii formației din Ion Creangă care a produs un fotbal bun în special în prima repriză iar Tofan a fost cel mai bun de pe teren.
De eșecul Ceahlăului la Ion Creangă a profitat CSM Roman care a trecutrr cu acelați scor 2-0 de FC Pietricica Site Bau și s-a cocoțat pe primul loc al seriei de play-off.
Totul a fost în f avoarea romașcanilor în această rundă, încluziv remiza fără goluri de la Horia, acolo unde Victoria din localitate și CS Speranța Răucești s-au anihilat reciproc.