duminică, 21 octombrie 2018

Cupa României la volei masculin, ediția 2018-2019, rezultatele din optimi

Miercuri au fost programate primele meciuri contînd pentru ediția 2018-2019 a Cupei României la volei masculin. Federația Română de Volei a decis să păstreze, în mare, sistemul de desfășurare din sezoanele trecute. Modificarea de regulament față de sezonul trecut este desfășurarea sferturilor de finală tot în manșă unică, pe terenul echipelor mai slab clasate în campionatul precedent. Ca și până acum, primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) au fost exceptate de la primul tur (optimi de finală) și vor debuta abia în sferturi.

Învingătoarele din sferturi vor obține calificarea pentru Final Four, programat pe 11-12 mai 2019 (masculin), respectiv 14-15 mai 2019 (feminin). Gazdele semifinalelor și a finalelor vor fi stabilite pe 23 aprilie 2019. Deținătoarele trofeului sunt CSM București, la feminin, și Tricolorul LMV Ploiești, la masculin.

Rezultatele și programul Cupei României la volei masculin

17 octombrie 2018, optimi de finală (se joacă în manșă unică, pe terenul primei echipe):

VCM LPS Piatra Neamț - Știința Explorări Baia Mare 0:3 (17:25, 27:29, 21:25)
CS Municipal București - SCM U Craiova 3:0 (25:23, 25:23, 25:17)
CSM Cîmpia Turzii - Dinamo București 0:3 (21:25, 17:25, 28:30)
Unirea Dej - Universitatea Cluj 3:0 (25:16, 25:14, 25:20)

19 ianuarie 2019, sferturi de finală (se joacă în manșă unică, pe terenul primei echipe):

CS Municipal București - CSM Arcada Galați
Dinamo București - Steaua București
Unirea Dej - ACS Volei Municipal Zalău
Știința Explorări Baia Mare nu joacă în sferturi, pentru că adversara sa, Tricolorul LMV Ploiești, s-a retras din competiție

Fotbal liga a 4-a Neamț, Play-out: Etapa a 1-a | Victoria Tarcău a înregistrat scorul rundei, însă cele mai multe goluri s-au marcat la Podoleni. Rezultatele etapei a 1-a și clasamentul actualizat

Play-out: Etapa a 1-a (4 mai) AS Unirea Trifești 4-0 ASF Girov AS Viitorul Podoleni 5-...