duminică, 21 octombrie 2018

Handbal feminin Div.A, Seria A | HCF Piatra Neamț victorie clară în derby-ul local cu CS Știința Bacău. AHCM Slobozia și CSU Neptun Constanța s-au impus și ele în fața unor adversari accesibili

HC Dunărea Brăila
Prima etapă a returului diviziei A, seria A a adus față în față la Piatra Neamț în Sala Polivalentă pe fetele lui Dan Valentin, HCF Piatra Neamț și rivala locală CS Știința Bacău.
Cu un start excelent de meci, pietrencele au urcat rapid scorul la 7-1 în minutul 14, moment în care tehncianul oaspetelor a cerut timp de odihnă. După ce la jumătatea reprizei scorul arăta un neverosimil 8-2, Știința Bacău a mai recuperat din diferență, echipele au marcat aproape alternativ, scorul pauzei fiind 16-10.
După un start de repriză mai bun al băcăuancelor, scorul se strânge la 16-12, însă pietrencele bine îndrumate de pe margine de tehnicianul Dan Valentin au gestionat mai bine perioadele de joc mai confuz de la mijlocul reprizei secunde atunci când au alternat eliminările de două minute în ambele tabere, au refăcut ecartul de 6 goluri, iar pe final și pe fondul deselor schimbări în formula de bază din tabăra Științei au dus scorul la o diferență de 10 goluri.

HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 33-23 (16-10)
Piatra Neamț: Fârțescu, Munteanu – Oancea 12, Miron 6, Dorneanu 6, Roșca 3, Boloca 3, Dâdă 2, Creangă 1, Popa. Antrenor: Dan Valentin.

Bacău: Uricaru, Robu – Manoilă 5, Ciobanu 5, Aholtoae 5, Croitoriu 4, Faig 3, Verșescu 1, Andrieș, Onofrei, Iștoc, Bucă, Pădurariu. Antrenori: Ion Arsene, Georgiana Vîntu.