marți, 23 octombrie 2018

Volei masculin A1 | Rezultatele etapei a doua a campionatului 2018/ 2019. Arcada Galați a câștigat în fața Stelei, iar Craiova a învins Zalăul. VCM Piatra Neamț a pierdut în minim de seturi la Baia Mare

S-au terminat și meciurile etapei a doua a Diviziei A1 la volei masculin. Cele mai interesante partide s-au încheiat cu rezultate pe măsură: Arcada Galați a învins la București pe Steaua, iar Craiova pe Zalău.
La București, Steaua a fost învinsă cu scorul de 3-1 de Arcada Galați. Jucătorii de la malul Dunării – de fapt doar cu sediul acolo, că toți cei folosiți au fost străini, cu excepția a două puncte – au început ceva mai greu, dar după un set în care au fost conduși de la început până la final. Și-au revenit apoi, reușind să obțină victoria, grație unei prestații foarte bune a australianului Sanderson, autor a 24 de puncte, și a fostului centru stelist Cubrilo, care și-a trecut în cont 14 puncte. De la Steaua s-au remarcat cei doi centri, brazilianul Mello de Amorim, 14 puncte, și olandezul Parkinson, care a reușit 11 puncte. Meciul a durat 96 de minute.

La Craiova, SCM U din localitate a învins cu 3-2 pe Volei Municipal Zalău. Gazdele au revenit de la 0-1 și 1-2, grație unei prestație de excepție a lui Lică, autor a 22 de puncte.  Și zălăuanii au avut doi jucători cu peste 20 de puncte: Jeliaskov (22) și Bălean (21). Partida a durat 123 de minute.
Un alt meci de cinci seturi am avut la Cluj, acolo unde Dinamo s-a impus cu 3-2. A fost a doua victorie consecutivă în deplasare pentru bucureșteni cu acest scor, după ce săptămâna trecută au învins pe CSM București. Leite, cu 18 puncte, și Maia, cu 17, au fost eroii oaspeților, în vreme ce de la gazde au strălucit Negrean (25 de puncte) și Pascan (21 de puncte). Partida a durat 135 de minute, fiind cea mai lungă din această etapă.
CSM București nu a avut nici o problemă în a se impune la Câmpia Turzii. De 75 de minute au avut nevoie bucureștenii pentru a câștiga cu 3-0. Cele mai multe puncte pentru CSM le-au făcut Bala (14 puncte), Vologa și Ghionea (ambii cu 11 puncte). De la gazde, Oliveira do Nascimento (24 de puncte) și Knezevic (10 puncte).
Cel de-al cincilea meci al etapei a doua a fost, de asemenea, unul încheiat cu 3-0. Explorări Baia Mare a învins cu acest scor pe LPS Piatra Neamț la capătul celui mai rapid meci al rundei, care a durat doar 70 de minute. C. Imhoff a reușit 20 de puncte, Mocanu și Nagy câte 10 pentru gazde, în vreme ce de la oaspeți cei mai eficienți au fost Alexandru Ionescu (13 puncte) și Iosif (11 puncte).
Sâmbătă, 20 octombrie
”U” Cluj – Dinamo 2-3 (25-27, 25-14, 22-25, 25-18, 11-15)
CSM Câmpia Turzii – CSM București 0-3 (20-25, 24-26, 19-25)
Steaua – Arcada Galați 1-3 (25-23, 19-25, 18-25, 13-25)
Explorări Baia Mare – VCM Piatra Neamț 3-0 (29-27, 25-19, 25-15)
SCM U Craiova – VCM Zalău 3-2 (22-25, 27-25, 14-25, 25-18, 15-10)

Fotbal liga a 4-a Neamț, Play-out: Etapa a 1-a | Victoria Tarcău a înregistrat scorul rundei, însă cele mai multe goluri s-au marcat la Podoleni. Rezultatele etapei a 1-a și clasamentul actualizat

Play-out: Etapa a 1-a (4 mai) AS Unirea Trifești 4-0 ASF Girov AS Viitorul Podoleni 5-...