duminică, 13 ianuarie 2019

Handbal feminin div.A, Seria A | HCF Piatra Neamț debut nefast în 2019 în fieful "rivalei" Știința : înfrângerea neașteptată, la limită de la Bacău, îndepărtează gruparea lui Dan Valentin de locul 2

Etapa a 11-a. prima din 2019 în eșalonul secund, Seria A, a consemnat o surpriză neplăcută pentru iubitorii și susținătorii handbalului feminin din Piatra Neamț.
Aflată în deplasare pe terenul ultimei clasate - CS Știința Bacău, fetele lui Dan Valentin au suferit o înfrângere neașteptată, înfrângere care le îndepărtează momentan de obiectivul fixat la startul sezonului: locul 2 și participarea la turneul semifinal.
Gazdele care înregistraseră în primele 10 etape o singură victorie și o remiză (ambele în fața echipei a 2-a a Brăilei), au pornit foarte bine jocul cu rivalele de la HCF Piatra Neamț și aveau un avantaj consistent încă din startul jocului: 4-0 în minutul 7
Avansul gazdelor pe tabela de marcaj avea să se mențină până la pauză, pietrencele terminând primul act la 3 lungimi în spatele fetelor pregătite de Ion Arsene și Georgiana Vântu:13-16.

Repriza a 2-a avea să înceapă perfect pentru elevele antrenorului emerit Dan Valentin. În doar 4 minute, pietrencele au recuperat diferența de 3 goluri și au trecut pentru prima dată în avantaj pe tabelă: 18-17 în min.34. Cu o extremă dreaptă în mare formă - Ionela Ciobanu autoare a 8 goluri și cu o conducătoare de joc inspirată - Ioana Manoilă - excelentă și ca realizatoare (6 goluri), cu 2 portărițe inspirate, Alexandra Robu și Diana Uricaru, băcăuancele au revenit în joc pe parcursul reprizei a 2-a și pe fondul unor decizii controversate luate de cuplul de arbitri constănțeni Ionuț Ghiță și și Sebastian Topoliceanu, decizii îndelung contestate de tehncianul HCF-ului, Dan Valentin.
Știința s-a desprins decisiv în ultimele 10 minute de joc, între minutele 53 și 58 la 28-25, revenirea de final a pietrencelor fiind una tardivă.

Știința Bacău – HCF Piatra Neamț 28-27 (16-13)
Bacău: Robu, Uricaru – Ciobanu 8, Manoilă 6, Grigoriu 4, Croitoriu 3, Verșescu 2, Faig 2, Tală 2, Iștoc 1. Antrenori: Ion Arsene, Georgiana Vîntu.
Piatra Neamț: Fârțescu, Munteanu – Miron 8, Dorneanu 8, Roșca 4, Oancea 3, Creangă 2, Boloca 1, Dâdă 1, Apopei. Antrenor: Dan Valentin.

-75

Fotbal liga a 2-a, play-out | CSM Reșița și ACSM Ceahlăul LUPTĂ pentru ȘEFIA grupei A. Nemțenii au 5 absențe pentru jocul din Valea Domanului

CSM Reșița și ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, echipele aflate la egalitate de puncte pe primele două locuri ale Grupei A din play-out-ul Ligii...