3:0
CS Medgidia
CS Rapid București
3:0 (18, 16, 23)
A fost o etapă cu rezultate absolut normale, capul de afiș fiind cu siguranță partida de la Medgidia, acolo unde liderul nu avea să facă niciun pas greșit în disputa cu fetele de la Rapid. CS Medgidia are punctaj maxim și  niciun set pierdut după 10 runde!!!
A doua clasată, CSM Gloria Buzău a câștigat conform așteptărilor pe litoral la CS Top Volei și-a consolidat poziția secundă din clasament fiind revelația competiției în seria Est a diviziei A2.
O victorie așteptată și tot în minim de seturi a obținut și CSO 2005 Voluntari pe teren propriu cu ultima clasată, CTF Mihai I, formație fără punct(e) în clasament și cu doar 2 seturi câștigate aidoma băieților de la VCM LPS Piatra Neamț din div.A1.
La Piatra Neamț continuă degringolada la sporturile de echipă, insuficient finanțate și susținute.
Fetele de la CSM Unic LPS Piatra Neamț - lipsite de aportul Elenei Zaharia Lăpușneanu au cedat la zero în fața modestei CSM Focșani 2007, formație care s-a apropiat la un singur punct în clasament de fetele lui Rareș Gavril. Cum în tur pietrencele câștigaseră cu 3-0 la Focșani, putem spune că oaspetele și-au recuperat punctele cedate cu multă ușurință în sala proprie în toamnă.