duminică, 17 martie 2019

Liga a 3-a, Seria I | AF Metalul Buzău, CSM Pașcani și FC Botoșani II sunt PERFORMERELE rundei a 18-a. SC Oțelul Galați și SCM Gloria Buzău victorii VICIATE DE ARBITRAJ în fața unor ADVERSARI care și-au vândut scump pielea. Foresta Suceava revine după pauză cu Focșaniul însă REMIZA este rezultatul JUST. Știința Miroslava revine pe locul 3 după victoria în fața lanternei Sănătatea Darabani

CSM Focșani 2007
Etapa a 18-a din Seria I, disputată în corpore sâmbătă 16 martie de la orele 15:00 a avut câteva CAPETE DE AFIȘ și aici ne referim de jocurile de la Galați, Liești, Buzău și Suceava, locații unde vizitatorii aveau să pună mari probleme, unii dintre ei reușind să plece cu punct(e) la capătul unor jocuri influențate și de condițiile meteorologice ( ex.vântul puternic de la Galați a contribuit decisiv la golul de 1-1 reușit de gălățeni prin Sălăgeanu).
Surprind oarecum victoriile în deplasare obținute de CSM Pașcani la Rm.Sărat sau de FC Botoșani 2 la Târgu Secuiesc în fieful celor de la KSE. Dacă CSM Pașcani a punctat de fiecare dată din penalty prin același jucător (Andrei Stan - 16, 30 și 81), satelitul lui FC Botoșani a condus la un moment dat cu 3-0 prin reușitele semnate de  Adrian Chică-Roşă (3, 15), Alexandru Piftor (30 - pen.), însă covâsnenii au fost aproape de a reveni pe tabelă, punctând ulterior de 2 ori și irosind un penalty care ar fi putut consfinți un rezultat de egalitate la finalul jocului de la Târgu Secuiesc.
La Uricani, Știința Miroslava și-a luat REVANȘA după înfrângerea surprinzătoare din tur în dauna Sănătații Darabani: scorul a fost în oglindă, de această dată 2-0 pentru ieșeni, goluri semnate de Cosmin Nemțanu (10) și Eduard Sandu (86).
Prin victoria obținută în fața lanternei roșii din Seria I și mai ales datorită faptului că CSM Bucovina Rădăuți a cedat cu 1-2 la Buzău cu AFC Metalul (goluri semnate de fostul jucător al Aerostarului Vasilică Mihăeș (15) și Alin Iacob (87), respectiv Vasile Vitu (12), formația pregătită de basarabeanul Viorel Frunză (foto în picioare) a revenit pe treapta a 3-a a clasamentului.
La Suceava, oaspeții de la CSM Focșani 2007 au pornit tare, cu 2 goluri în primele 20 de minute: Alexandru Panaite (11) și Cosmin Pasăre au lăsat impresia că pot provoca o surpriză pe Areni, însă repriza a 2-a, marcată și de o întrerupere din cauza vremii, a produs o basculare a rezultatului, Suceava reușind să revină în joc prin autogolul lui Liviu Târcă (58) și Robert Martin (88).
Am lăsat INTENȚIONAT la urmă jocurile de la Liești și Galați, locații unde au evoluat primele 2 clasate.
La Liești, diferența a făcut-o în repriza a 2-a, experiența superioară de joc a liderului SCM Gloria Buzău dar și ajutorul brigăzii de arbitri care a avut "grijă" să lase gazdele în 10 oameni pentru a facilita desprinderea "glorioșilor" prin reușitele semnate de Moussa Konate (67) și Cristian Danci (89). SCM Gloria Buzău este la a 3-a victorie din tot atâtea jocuri fără gol primit, chiar dacă jocul încă nu strălucește și pare la această oră și cu avantajul important de 5 puncte din clasament față de SC Oțelul - principala favorită la promovare.
La Galați, pe stadionul Oțelul, arenă aflată într-un proces avansat de DEGRADARE, cu o ORGANIZARE de toată JENA a gazdelor, în care jandarmeria și agenții de pază nu au PUTUT sau VRUTASIGURE o PROTECȚIE conform manualului celor
3 suporteri sosiți de la Piatra Neamț, cu un arbitraj șmecheresc ca pe vremuri exercitat de centralul bucureștean Nicolae Breoi, pietrenii cu o formație neexperimentată, au fost aproape de un rezultat mare. Au deschis scorul prin revelația Oteliță,
care a prins un șut cu exteriorul din interiorul careului, execuție cu care la surprins pe portarul Iliescu și ar fi trebuit să beneficieze de un penalty în min.38 pentru un fault în poziție de ultim apărător la Robert Vasile! Cu 2-0 intrați la cabine, ALTFEL se juca cu siguranță în mitanul secund.
Repriza a 2-a a început cu o acțiune de toată frumusetea a decarului Răzvan Pîntea din minutul 51, atunci când după o cursă solitară pe flancul stâng al atacului pietrean a înșirat ca pe niște mărgele experimentații jucători ai Galațiului, însă șutul său insuficient cadrat avea să fie reținut de Iliescu.
Apoi odată cu scurgerea timpului, presiunea exercitată de gazde avea să dea roade: mai întâi experimentatul Sălăgeanu restabilește egalitatea cu o centrare înșelătoare de pe partea dreaptă în min.63, mingea purtată și de vânt avea să își schimbe traiectoria pe ultimii metri surprinzăndu-l pe portarul Barna, pentru ca numai peste 2 minute centralul Breoi să dicteze cu foarte mare ușurință penalty pentru SC Oțelul la un presupus fault asupra noului intrat Antohi. Execută plasat în dreapta lui Barna, în plasa laterală - fostul jucător al Ceahlăului - George Cârjan și gălățenii trec în avantaj.

Până la finalul jocului, ambele formații au mai avut câte o ocazie de gol. Mai întâi același Cârjan cu o lovitură de cap la pus la grea încercare pe Barna în minutul 74, pentru ca 5 minute mai târziu, același Răzvan Pîntea să finalizeze o acțiune personală cu un șut reținut de Iliescu.
Cele 4 minute de prelungire nu au darul să mai aducă nimic nou în joc: galățenii joacă la conservarea rezultatului bucurându-se la final pentru o victorie mincinoasă obținută în fața unui adversar care a ajuns cu 2 ore la stadion înaintea jocului după un drum de 5 ore cu autocarul efectuat în ziua jocului și cu cina servită la pachet în autocar pe drumul de întoarcere spre Piatra Neamț.
Din păcate astea sunt ACUM condițiile de performanță la Piatra Neamț și poate noi cei care suntem implicați în fenomen ar trebui să fim mai înțelegători față de acești sportivi care își desfășoară activitatea în primul rând din PASIUNE în condiții de cele mai multe ori improprii pentru nivelul ligii a 3-a
Pe drumul de întoarcere antrenorul Rădulescu avea de ce să își facă probleme. Cosmin Rotaru și Ovidiu Toma sunt suspendați pentru jocul cu Știința Miroslava, Robert Vasile a fost schimbat în repriza a 2-a pentru că acuza o întindere, lotul este restâns numeric și valoric, iar cele 5 înfrângeri consecutive a strâns clasamentul în partea de jos. Victoriile CSM-ului din Pașcani din ultima vreme, sunt compensate oarecum de criza de rezultate a grupărilor din Rm.Sărat și KSE Târgu Secuiesc, dar este tot mai clar că ocupantele  locurilor 13-15 vor lua drumul ligii a 4-a și cel mai probabil și formația de pe locul 12 din Seria I - azi ACS Șomuz Făticeni cu doar 14 punctecel mai slab loc 12 din cele 5 serii va avea aceeași soartă.
CSM Ceahlăul are nevoie de punct(e) în următoarele runde: urmează jocurile acasă cu Știința Miroslava, deplasarea de la Pașcani, jocul de pe teren propriu cu Sanatatea Darabani și meci afară la Rm.Sărat. AICI în acest CALUP de jocuri este momentul că CSM CeahlăulACUMULEZE puncte, pentru a nu avea EMOȚII în partea a 2-a din retur.
Pentru amatorii de statistici iată și formațiile de start ale jocului de la Galați:
SC Oțelul: Iliescu, Sălăgean, Ghiocel, Gîtă (cpt), Stoian, Crihană, Iorga, Cristea, Cârjan, Neagu, Zaharia.
Au mai intrat: Țicămucă, Manău și Antohi
CSM Ceahlăul: Barna (cpt), Dumbrăvean, Rusu, Andreș, Sârbie, C.Rotaru, Toma, Oteliță, Copoț-Barb, R.Vasile.
Au intrat în repriza a 2-a: Cosmin Țapu, Cezar Strat și Denis Domșa (debut absolut la 17 ani într-o partidă oficială la L3).