duminică, 17 martie 2019

Handbal feminin - div.A, Seria A | Fără surprize în jocurile de astăzi din etapa a 17-a: CSU Neptun Constanța și HC Dunărea Brăila II și-au confirmat statul de favorite | HCF Piatra Neamț șanse tot mai mici de a ajunge la turneul semifinal

CSU Neptun Constanța
După ce în urmă cu o săptămână, duminică 10 martieHCF Piatra Neamț ceda la 6 goluri diferență pe terenul liderului AHCM Slobozia, astăzi au avut loc celelalte două jocuri ale rundei a 17-a.
Satelitul formației de primă ligă HC Dunărea Brăila II s-a impus conform așteptărilor în fața grupării CS Știința Bacău însă după o primă repriză foarte bună reușită de fetele pregătite de Ion Arsene și Georgiana Vîntu, băcăuancele intrând la pauză cu un avans de 3 goluri: 8-11.
La Iași, CSU Neptun Constanța a mai făcut un pas spre turneul semifinal în detrimentul formației HCF Piatra Neamț. Victoria la 6 goluri, după ce și la pauză aveau un avantaj de 3 lungimi: 15-12, a dus formația dobrogeană la un avans aproape decisiv, de 6 puncte față de ocupanta locului 3, formația din Piatra Neamț - pregătită de Dan Valentin, adversar de altfel pe care îl va înfrunta duminică 7 aprilie la Constanța.