duminică, 14 aprilie 2019

Handbal feminin div.A, Seria A | HCF Piatra Neamț a cedat categoric pe litoral disputa pentru locul 2 cu dobrogencele de la CSU Neptun și a ratat calificarea la turneul semifinal. Rezultatele complete ale etapei a 19-a și clasamentul

Weekend negru pentru sporturile de echipă din Piatra Neamț
După eșecul usturător de ieri de la fotbal, vă reamintim faptul că CSM Ceahlăul a cedat la scor (1-6) la Buzău pe terenul liderului SCM Gloria într-o partidă ce a contat pentru etapa a 23-a a ligii a 3-a Seria I, a venit astăzi rândul handbalului feminin pietrean să piardă la Constanța un joc DECISIV pentru accederea la turneul semifinal de la Făgăraș. HCF Piatra Neamț avea nevoie de victorie pe terenul celor de la CSU Neptun Constanța pentru a trece pe locul al doilea, însă echipa dobrogeană s-a desprins încă din primul sfert de oră, având 8-3 în minutul 14, după 5 goluri consecutive. Gazdele au intrat cu 11 goluri avans la pauză pentru ca, în minutul 58, tabela să arate 32-20 pentru constănțence, care au obținut victoria ce le asigură locul al doilea. La turneul semifinal de la Făgăraș, CSU Neptun Constanța va evolua în grupă cu Rapid București, Activ Plopeni și CSM Tîrgu Mureș.
Poate că în sezonul viitor cu un lot mai numeros și valoros, cu o susținere financiară pe măsură, handbalul feminin din Piatra Neamț va avea mai multe oportunități și posibilitatea de a se bate la promovare.
CSU Neptun Constanța – HCF Piatra Neamț 32-23 (20-9)
Constanța: Nedelcu, Oprică – Marchidanu 10, Căldare 8, Ciucanu 5, Rebeca 4, Pintilie 3, Mada 1, Moldoveanu 1, Stănciulescu, Bari, Condurache, Szabo. Antrenori: Ionuț Pușcașu, Lăcrămioara Ilie.
Piatra Neamț: Munteanu, Fârtescu – Oancea 6, Ababei 5, Dorneanu 4, Creangă 3, Dâdă 2, Apopei 2, Roșca 1, Popa. Antrenor: Dan Valentin.