duminică, 14 aprilie 2019

Liga a 3-a, Seria I | Ghem, set și meci la Buzău într-o partidă în care pietrenii au suferit cea mai grea înfrângere a sezonului! | SC Oțelul a pierdut și la Focșani, Miroslava și Rădăuțiul câștigă și se apropie! KSE Târgu Secuiesc câștigă un joc CAPITAL cu Rm.Sărat

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț s-a deplasat în Crângul Buzăului cu dorința de a face un meci deschis în care să pună "probleme serioase" celei mai bune formații din serie, lidera incontestabilă și virtual promovată în L2.
Numai că după o deplasare în ziua jocului,  după un drum de circa 4 ore, cu restanțe salariale din luna februarie și pe vreme ploioasă, pietrenii au intrat mai greu în joc, au luat gol încă din secunda 56, iar în minutul 10 era deja 2-0!
Este adevărat că la scorul de 2-0 pe un contraatac al elevilor lui Gabi Rădulescu și Florin Anton, aceștia au fost opriți eronat de la margine de asistentul de pe partea tribunei a 2-a, că la scorul de 4-1 pietrenii au dominat jocul preț de circa 10-12 minute având și cel puțin 3 situații de poartă, că la scorul de 5-1 ar fi meritat un penalty la un fault comis asupra lui Dumbrăvean, însă trebuie să fim corecți și să precizăm faptul că gazdele au meritat pe deplin victoria, au controlat jocul cu autoritate, în special în benzi, acolo unde Dumbrăvean și Strat insuficient sprijiniți de mijlocașii de bandă au avut clipe grele în fața unor adversari net superiori.
Nici portarul titular, căpitanul Alex Barna nu a fost prea inspirat sâmbătă la Buzău, având cel puțin 2 goluri pe conștiință, a salvat însă altele cei drept, dar pentru cei care însoțim echipa meci de meci se simte o stare de nemulțumire și frustare în jocul echipei, stare indusă de problemele financiare care trenează de mai bine de 2 luni. Poate că în această vară este timpul să aibă loc ceva mișcări în acționariatul conducerii, pentru că în noul sezon (dacă va mai fi unul !!!) este clar că nu se mai poate CONTINUA în formula actuală.
Nu este treaba noastră să dăm verdicte, dar să tragem un semnal de alarmă până nu este prea târziu...este și obligația noastră ! Faptul că în noul sezon ar trebui să vedem ALTCEVA la Piatra Neamț, că ne dorim o echipă puternică care să se implice în lupta pentru promovare, credem că noi cei care mergem pe banii noștri în deplasări și susținem echipa necondiționat avem dreptul la o opinie. Și vorba cuiva din galerie sloganul la ultimele jocuri din acest sezon ar trebui să fie: " Dacă nu mai investiți mai bine ne părăsiți " !
Cazul orașului Buzău este cel mai bun exemplu în acest sens. Lumea vine la meci, Primăria susține NECONDIȚIONAT sportul, SPONSORII contribuie ACTIV la viața sportivă a cluburilor din oraș.
Au marcat în partida de la Buzău: Andrei Truţă (1), Bogdan Chipirliu (10, 67, 90), Ricardo Mihalache (47, 54) respectiv Cosmin Ţapu (61).
CSM Ceahlăul a început partida de la Buzău în formula: Barna (cpt) - Dumbrăvean, M.Rusu, V.Andreș, Strat (D.Moroșanu) - Cosmin Rotaru (V.Rotaru), Ov.Toma, Copot-Barb (Oteliță), R.Vasile și C.Țapu (C.Antim).
La Fălticeni, CS Știința Miroslava a câștigat cu 3-0 confruntarea cu gazdele de la ACS Șomuz, goluri semnate de Eduard Sandu (36), Cosmin Nemţanu (78), Alexandru Marin (83). Șomuzul revine astfel în hora retrogradării, de unde a evadat vineri CSM Pașcani - victorioasă la Dorohoi în confruntarea cu FC Botoșani II cu 2-0 (goluri Ion Ghimp (7) și Andy-Casian Sinescu (90+2).
La Rădăuți, CSM Bucovina a mai adăugat 3 puncte în clasament ( goluri reușite de Radu Ungurianu (47), Liviu Busuioc (90 - pen.), s-a apropiat acum la 2 puncte de poziția a 2-a ocupată (încă) de ACS Suporter Club Oțelul Galați - formație ce a cedat la Focșani cu 1-2 după ce condusese la pauză cu 1-0. (gol Andrei Munteanu min.38 pentru gălățeni, respectiv Cosmin Pasăre în min  61 și 63 pentru vrânceni).
ACS Foresta Suceava a câștigat la rândul ei un meci complicat cu CS Sporting Liești - o formație cu prestații apreciate în deplasare. Și pe Areni, Lieștiul și-a vândut scump pielea, deschizând scorul prin Daniel Munchiu (43), sucevenii revenind în partea a 2-a prin Andrei Pavel (69) , Matteo Rigoni (87) și Ionuț Artenie (90).
În cel mai important joc al rundei a 23-a, în Covasna, la Tg.Secuiesc, gazdele de la ACS KSE au luat o importantă opțiune în lupta pentru evitarea retrogradării trecând cu scorul de 3-1 de CSM Rm.Sărat. Oaspeții au condus la pauză prin reușita lui Valentin Lungoci (26), formația gazdă a revenit în mitanul secund prin golurile semnate de Marius Ștefănescu (60), Zsombor Veress (79) și Botond Veress (90+2).