luni, 29 aprilie 2019

Liga a 4-a Neamț | Victorii concludente în deplasare pentru CS Speranța Răucești și FC Ozana Tg.Neamț la Cordun și Pângărați, Meci întrerupt la Horia în prelungiri cu gazdele în avantaj în fața liderului AS Bradu Borca

* meci întrerupt în min.90+3

Cel mai echilibrat meci al rundei a 17-a din sezonul regular era de așteptat să fie jocul de la Horia, joc care s-a și dovedit a fi unul tensionat, întrerupt înainte de final în minutele de prelungire (90+3) la scorul de 2-1 (1-1) pentru gazde. Până în acel moment punctaseră Tulbure cu o dublă pentru Victoria, respectiv Moisi pentru AS Borca.
Pentru deznodământul acestui joc este de așteptat o Decizie a Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Neamț.
La Cordun, CS Speranța Răucești s-a impus poate mai ușor decât se preconiza în fața Moldovei, formație ce a ratat acum și matematic prezența în play-off. Ciocoiu (3), Matei (2), Hurdubei (3), Boghian și Cucoș au punctat pentru învingători într-o partidă în care nu s-a pus niciun moment la îndoială formația câștigătoare.
Cu o victorie categorică în deplasare s-a încheiat și meciul de la Pângărați, acolo unde FC Ozana Tg.Neamț s-a impus în fața Energiei - ultima clasată - fără punct(e) în această stagiune cu 3 etape înainte de finalul sezonului regular. Ignea (4), Ciubotaru (2), Crețu (2) și Huțanu sunt marcatorii pentru gruparea de sub Cetate, pentru care urmează miercuri 1 mai de la orele 17:00 returul din semifinala Cupei României - faza județeană Neamț de la Mădei cu AS Bradu Borca. În tur, la Tg.Neamț, scorul a fost egal 1-1. În cealaltă partidă din semifinale, Victoria Horia o înfruntă  pe liderul ligii a 5-a, Seria A - Bravo Bodești - grupare ce s-a impus cu 2-1 în manșa tur.