miercuri, 8 mai 2019

Liga a 3-a, Seria I | FC Botoșani II o ÎNVINGE pe CSM Bucovina Rădăuți, PROFITĂ de EȘECURILE de pe teren propriu ale lui KSE Tg.Secuiesc și ACS Șomuz Fălticeni și REAPRINDE lupta la RETROGRADARE, acolo unde doar Sănătatea Darabani și CSM RM.Sărat sunt CĂZUTE în L4! AFC Metalul Buzău tot mai SIGURĂ de locul 7, CSM Focșani 2007 și CSM Ceahlăul REMIZĂ 1-1 pe Milcovul, la fel ca în toamnă sub PIETRICICA!

CSM Pașcani
În singurul joc de marți, la Tg.Secuiesc, CS Știința Miroslava a dat o mână de ajutor CSM-ului din Pașcani - formație care a stat în această rundă, a învins-o pe ACS KSE și complică enorm lupta la retrogradareEduard Sandu (19 - pen.) și Alexandru Marin (53) au punctat pentru Miroslava, formație care deși se situează pe locul 5 în clasament este doar la 3 puncte de locul 3 ocupat de ACS Suporter Club Oțelul Galați.
Gălățenii pregătiți de Tudorel Pelin au cedat la limită pe sinteticul Cornel Negoescu din Buzău în fața lui AFC Metalul, golul semnat de Alin Iacob în minutul 15 a fost suficient pentru băieții lui Vali Stan să ajungă la cota 38 și să își consolideze poziția a 7-a din clasament.
La Liești, CS Sporting s-a impus în fața deja retrogradatei CSM Rm.Sărat, scor 4-1 (2-1). Golurile formației din Liești au fost reușite de Adrian Anastasie (5, 28, 88) și Ionuț Constantinescu (65) respectiv Dorin Burlacu (22 din penalty) pentru CSM Rm.Sărat.
Scorul rundei l-am înregistrat la Suceava pe Areni, acolo unde Foresta, așa cum am anticipat în avancronică nu a avut nicio problemă cu Sănătatea Darabani.
Cornel Căinari (8 - pen.), Teodor Lungu (50), Ionuţ Artenie (52, 88), Robert Martin (72)  pentru suceveni, Adrian Ghiorghiciuc (61) pentru Sănătatea au fost autorii celor 6 goluri de pe Areni, cu mențiunea faptului că 5 din cele 6 goluri s-au marcat după pauză.
SCM Gloria Buzău, deși promovată matematic în L2 încă de acum 2 runde, a complicat enorm soarta Șomuzului, s-a impus cu 2-0 (2-0) la Fălticeni prin 2 goluri semnate de Dragoș Ceaușel (12,17) în primele 20 de minute ale jocului.
La Dorohoi, FC Botoșani II a cucerit toate punctele din confruntarea cu CSM Bucovina Rădăuți, gol Marian Habet (72) și s-a apropiat la 1 punct de Șomuz Fălticeni și CSM Pașcani și la 2 lungimi de ACS KSE Tg.Secuiesc. Cel mai probabil din aceste 4 formații, 2 dintre ele vor lua drumul ligii a 4-a, locul 12 din seria I este cel mai probabil să fie direct retrogradabil, doar Sportul Chiscani în Seria II (25 puncte tot din 25 de etape) are un punctaj apropiat.
În fine, la Focșani, pe Milcovul, CSM Focșani 2007 și CSM Ceahlăul Piatra Neamț au repetat același rezultat din tur de sub Pietricica: 1-1. Focșaniul a pornit mai bine, a avut primele 30-35 de minute sub control ratând cel puțin 3 ocazii mari: (cea din minutul 6 fiind de singur cu portarul, iar în altă situație bara din stânga lui Barna la salvat pe acesta de primirea unui gol), au deschis scorul prin Mădălin Predoiu în min.14, însă s-au văzut egalați pe finalul primei reprize de CSM Ceahlăul în urma unei faze fixe. Mingea a fost aruncată în spatele apărarii imediate vrâncene, portarul Dogaru - nesigur și la alte faze de joc, nu iese din poartă, iar Vlăduț Andreș reia o minge căzută în careul mic, simplu în poartă!
După pauză, CSM Ceahlăul a echilibrat jocul a avut circa 15-20 de minute de la reluare în care a lăsat impresia că ar putea da lovitura, a beneficiat de o lovitură liberă îndirectă din marginea careului de 16 metri de care nu a știut să profite. Gazdele au forțat pe final, în ultimele 5 minute și în cele 3 de prelungire, însă presiunea exercitată de focșăneni nu a adus la situații extrem de clare la poarta lui Barna, extrem de precis în intervenții.
Pentru amatorii de statistici vă vom prezenta formațiile partidei de la Focșani de pe stadionul Milcovul și rezumatul celor 2 goluri:
CSM Focșani 2007: R.Dogaru - G.Petrescu, B.Panaite, I.Parlac, Cl.Mihai (Sterian), Șt.Lupu (cpt), S.Săpunaru, I.Salaoru (Paizan), Șt.Pădineanu, M.Predoiu, R.Popa (Lăudatu).
CSM Ceahlăul: Alex.Barna (cpt) - B.Oteliță, Fl.Dumbrăvean, V.Andreș, C.Strat - R.Vasile (Alex.Rusu), C.Rotaru, Ov.Toma, R.Pîntea, C.Antim (V.Rotaru) - C.Țapu (M.Matei).

-31

Fotbal juniori republicani - Cupa României - faza I | Victorii în Cupa Național pentru ACSM Ceahlăul

Victorii în Cupa Național Echipele de juniori mari ale ACSM Ceahlăul Piatra Neamț s-au calificat astăzi în turul doi al Cupei Național, atât...