sâmbătă, 7 septembrie 2019

Liga a 3-a, Seria I | Rezultatele complete ale etapei a 3-a și clasamentul | Aerostar "câștigă" la Tg.Neamț cu arbitrii, Rădăuți, Ceahlăul, Foresta și Focșani au obținut victorii fără dubii. Miroslava egal cu goluri în Portul Roșu. KSE Târgu Secuiesc este "specialista" remizelor

CSM Bucovina Rădăuți
În meciurile de vineri, formațiile din Bacău au cucerit toate cele 6 puncte puse în joc. Nou promovata CSM Bacău a obținut prima victorie din campionat, o victorie scurtă semnată de Dan Preda în min.52 în fața gălățenilor de la CS Sporting Liești.
La Tg.Neamț, FC Ozana a deschis scorul în minutul 18 prin Andu Moisi, însă după pauză CS Aerostar Bacău a revenit în joc și pe tabela de scor și cu ajutorul brigăzii de arbitri conduse de Mihai Motan din Ploiești care pur și simplu și-a bătut joc de munca baieților lui Daniel Zavate, meciul sfârșindu-se cu incidente ce vor fi trecute cu siguranță în raportul observatorului și al arbitrilor. Cosmin Nemțanu (min.67) dintr-un penalty ușor acordat și Alexandru Zaharia (min 76) dintr-o învălmăseală sunt marcatorii oaspeților. Ozana a avut un penalty neacordat la 1-0, iar o serie de decizii cel puțin controversate din repriza a 2-a a stârnit nervozitate în tribună și pe banca gazdelor.
În jocurile de sămbătă, favoritele s-au impus fără excepție.
La Piatra Neamț, ACSM Ceahlăul a forțat atât cât a trebuit, a făcut spectacol în fața celor 1000 de spectatori și a marcat de patru ori încă din prima repriză prin Vasile Petra (21, 42) și Arsene Luboya (32, 44).

CSM Focșani 2007 și-s respectat statutul de favorită și s-a impus la Pașcani cu 2-0 prin reușitele semnate de Cătălin Costin în minutele 5 și 79.
În cel mai așteptat joc al etapei, pe Areni, ACS Foresta Suceava cu noul antrenor Petre Grigoraș pe bancă, a dispus la scor de neprezentare, 3-0, de ACS SC Oțelul Galați, goluri semnate de Rigoni (23), Alexandru Marin (53) și Robert Martin ( 87).
Singura formație gălățeană care a cucerit un punct în această etapă a fost Universitatea Dunărea de Jos Galați, nou promovata remizând spectaculos 2-2 cu CS Știința Miroslava. Mațoianu (39, 82) a marcat pentru gălățeni, Eduard Sandu (24) și Ionuț Benchea (88) pentru formația de lângă Iași.
La Fălticeni, CSM Bucovina Rădăuți a făcut instrucție cu vecinii de județ de la Șomuz, victoria la scorul de 5-0 ne scutește de orice comentarii. Ionesi (16) și Ionuț Plămadă cu un poker (24.45.45+2, 55) sunt marcatorii pentru formația pregătită de Dorin Goian și Daniel Bălan.
În partida de la Huși, KSE Târgu Secuiesc a reușit a 3-a remiză din campionat, a 2-a la rând în deplasare cu același scor, 0-0. Formația din Covasna a remizat 0-0 în prima etapă la Galați pe Portul Roșu, apoi pe teren propriu a înregistrat tot un rezultat de egalitate, 1-1 cu ACS Foresta Suceava.