vineri, 30 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Final de stagiune: Avem programul de la primele baraje: CSM Bucovina Rădăuți - Dacia Unirea Brăila și SC Oțelul Galați - Foresta Suceava. Rezultatele complete , marcatorii și clasamentul final

ACS Șomuz Fălticeni

CSM Bucovina Rădăuți și ACS Foresta (FOTO) în această ordine sunt cele 2 echipe ce vor reprezenta seria I la barajele de promovare cu începere de pe 8-15 mai in prima fază, respectiv 22 și 29 mai în etapa a a 2-a (dacă se califică), împerecherea pentru turul I fiind următoarea: CSM Bucovina Rădăuți - Dacia Unirea Brăila și respectiv SC Oțelul Galați - Foresta Suceava.
În ultima etapă, fostul lider ACS Foresta Suceava cu o formație de start în care s-au găsit mai puțini titulari ca de obicei, a cedat la Dorohoi în fața revelației CS Dante Botoșani cu 0-2 (goluri Adelin Arăpașu (16), Vlad Codău (62) și a pierdut astfel fotoliul de lider în dauna conjudețenei CSM Bucovina Rădăuți care a câștigat la scor de forfait la Tg.Neamț, chiar dacă a folosit o formație cu multe absențe din rândul jucătorilor de bază pe ACS Bradu Borca.
Florin Antonesei (71), Robert Ciobanu (81 – penalty), Cosmin Coroamă (90)sunt marcatorii pentru formația ce a câștigat astfel în urma succesului de la Tg.Neamț, titlul de campioană a seriei I a ligii a 3-a, în ultima etapă!
CSM Ceahlăul a repetat thrillerul de la Huși, cu 2 eliminări și final pe muchie de cuțit, numai că de data aceasta a reușit să marcheze de 3 ori, de două ori în inferioritate numerică. Rămâne un regret ascuns pentru faptul că s-a ratat accederea la baraje, însă credem noi că punctele pierdute în tur au cântărit greu în economia seriei.
Ștefan Ștefanovici (60), Octavian Cracea (73 – penalty) pentru vasluieni, respectiv  Vlăduț Andreș (22) și  Andrei Mateiciuc cu o dublă  (57, 80) sunt marcatorii jocului în care, fundașii centrali ai nemțenilor Andreș și Cojocaru au luat drumul la vestiare mai devreme pentru cumul de cartonașe galbene.
La Huși, ACS Șomuz Fălticeni a obținut o remiză în fața Hușanei, rezultat insuficient pentru menținerea poziției a 6-a din clasament ajdudecată pe linia de sosire de revelatia din retur, Dante Botoșani.
George Dănăilă pentru Hușana a deschis scorul încă din minutul 6, oaspeții reuțind egalarea prin Bogdan Forizs în min.49.
Tot la egalitate, și tot cu 1-1 s-a încheiat și jocul de la Pașcani din derby-ul Iașului.
CS Știința Miroslava a deschis scorul prin Bogdan Balint la 10 minute după reluare, pentru ca gazdele să aducă egalarea în primul minut al prelungirilor prin Lucian Apostol.
CS Știința Miroslava cade în urma remizei de la Pașcani pe locul 4 în clasament, elevii lui Cristi Popovici pierzând aproape neverosimil accederea la baraje după o primăvară în care au irosit foarte ușor tot ceea ce făcuseră bun în 2020.