duminică, 18 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria a II-a | Brăila ÎNVINGE la Galați și preia șefia șeriei a 2-a. Focșaniul cea de-a 3-a în clasament victorioasă la Valea Mărului este la 5 puncte. Rezultatele complete ale etapei a 16-a și clasamentul

Dacia Unirea Brăila

SC Oțelul Galați a pierdut, scor 1-2 (1-1), partida susținută pe teren propriu în compania formației Dacia Unirea Brăila, în etapa 16 a Ligii 3, seria 2. Galațenii au deschis scorul prin Gabriel Răducan (min. 14), iar până la pauză oaspeții au reușit să egaleze prin Raphael Stănescu (min. 30). După ieșirea de la cabine, roș-alb-albaștrii au avut șanse de a reveni la conducerea jocului, însă Bogdan Gavrilă a irosit o lovitură de pedeapsă obținută de Nica (min. 53), iar contrar cursului jocului brăilenii au punctat decisiv prin același Raphael Stănescu (min. 73), consfințind astfel și rezultatul final al întâlnirii. Din minutul 84, echipa noastră a evoluat în inferioritate numerică, Gabriel Răducan din eliminat direct după ce a lovit un adversar în urma unui duel aerian.

CSM Focșani s-a impus în Portul Roșu în fața gălățenilor de la Avântul Valea Mărului cu 2-0, reușite semnate încă din prima repriză de Băciuț (22\) și Gorovei (33) însă ecartul față de formațiile ce ocupă primele 2 locuri ce asigură prezența la baraje este 5 puncte cu 2 etape rămase de disputat.
La Liești, CS Sporting din localitate nu a putut-o depăși pe Viitorul Ianca, formație neînvinsă de 4 etape, însă în ciuda egalului, păstrează momentan locul 4 din această serie.
Emanuel Moldoveanu a restabilit egalitatea pentru Sporting în min.81, după ce Viitorul deschisese scorul prin Răzvan Băcanu în min.35.
Între cele formații s-a intercalat CSM Rm.Sărat, formație ce s-a impus în propriul fief în fața codașei CS Făurei cu scorul de 3-1.
Alexandru Drezaliu (22 – autogol), Gheorghe Bârsănel (67 – autogol), Constantinescu Matei (84)  pentru gazde, respectiv Marius Mocanu (28) pentru
Făurei sunt marcatorii jocului de la Rm.Sărat.
CSM Bacău continuă parcursul bun din acest retur, câștigă și la Chișcani și își consolidează definitiv poziția a 7-a din clasament.
Valentin Stroe (58) pentru Sportul, respectiv Răzvan Adăscăliței (45 – penalty), Ștefan Pavel (52), Florin Nicodim (72) pentru CSM-eii din Bacău sunt marcatorii din partida disputată în localitatea brăileană.