duminică, 11 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria II-a | SC Oțelul Galați și Dacia Unirea Brăila tot mai aproape de locurile de baraj. CSM Focșani s-a încurcat acasă cu Rm.Sărat, Ianca continuă șirul victoriilor iar Sportul Chișani predă lanterna Făureiului

Avântul Valea Mărului

SC Oțelul Galați a reușit să se impună, scor 3-1 (1-1), în partida susținută pe terenul formației CSM Bacău, în etapa 15 a Ligii 3, seria 2. Gazdele au deschis scorul destul de repede prin fostul fundaș stânga al Ceahlăului Cezar Strat, cu un șut puternic din afara careului (min. 15), dar oțelarii au echilibrat tabela până în pauză prin golul reușit de un alt ex-nemțean de pe vremea când Ceahlăul activa în liga I Cîrjan, în urma unui corner (min. 41). Roș-alb-albaștrii au intrat și mai bine în joc la revenirea de la cabine și au preluat inițiativa prin Petrache, acesta marcând frumos cu un șut la colțul lung (min. 71), scorul final fiind stabilit de Gavrilă, acesta transformând un penalty obținut de Nica (min. 90+3).
Dacia Unirea Brăila s-a impus vineri în prologul etapei a 15-a în fața gălățenilor de la CS Sporting Liești, proporțiile scorului scutindu-ne de prea multe comentarii.
Elevii lui Florentin Petre și-au făcut jocul ușor încă din prima repriză, când scorul a urcat la un 3-0 ce a menținut-o pe Sporting departe de orice reacție care să pună în pericol rezultatul în cea de-a doua repriză.
Raphael Stănescu (11, 48), Narcis Ioniță (34), George Apostol (37) sunt marcatorii golurilor pentru Dacia Unirea, brăilenii pregătindu-se pentru finala seriei a II-a de la Galați de pe stadionul Oțelul, acolo, unde, cu siguranță se va decide în mare măsură cine va câștiga seria a II-a.
CSM Focșani a fost egalată în prelungiri acasă de o formație tânără și ambițioasă a Rm.Sărat, într-o partidă cu o desfășurare altfel interesantă. Oaspeții au deschis scorul prin Florin Cazan în min.34 din penalty, Focșaniul a întors scorul după pauză prin Alexandru Taciuc (49) și Andu Moisi (57) pentru ca CSM Rm.Sărat să restabilescă egalitatea în primul minut de prelungire printr-un șut imparabil, sub bara transversală reușit de Ionuț Roman.
Viitorul Ianca continuă parcursul bun din campionat, este la al 3-lea succes consecutiv, o învinge și pe Avantul Valea Mărului într-o dispută atractivă presărată cu 7 goluri.
Gazdele au deschis scorul încă din primul minut, au avut spre final 5-0 pe tabelă, însă în ultimele 5 minute, gălățenii au punctat de 2 ori pe fondul relaxării din tabăra Viitorului.
Marius Coman (1), Alin Radu (13), Marius Dima (54), Alin Radu (72), Rareș Cristea (78) respectiv Mădălin Hilohi (85), Lucian Ignat (90) au fost marcatorii partidei de la Ianca.
La Făurei, în derby-ul ultimelor 2 clasate, Sportul Chișcani s-a impus la limită, scor 1-0 prin reușita semnată de Marian Bolozan în fața formației lui Bănel Nicoliță, CS Făurei preluând lanterna roșie a seriei.