sâmbătă, 10 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Etapă NEBUNĂ cu rezultate surprinzătoare: Rădăuți și Miroslava pierd puncte importante pe teren propriu cu Dante și Hușana: Foresta și CSM Ceahlăul profită și urcă în clasament. Vasluiul nu a avut emoții la Pașcani. Rezultatele finale și clasamentul

CS Sporting Juniorul Vaslui

CSM Ceahlăul strânge rândurile după eșecul cu cântec din runda precedentă de la Rădăuți și trece de Șomuz pe Borzoghean, într-o partidă în care, Andrei Mateiciuc și Răzvan Pîntea au fost viorile, iar ceilalți coechipieri au cărat conștiincios pianul. Andrei Mateiciuc (12) și Răzvan Pîntea (28, 71) sunt marcatorii jocului de la Piatra Neamț, joc în care am consemnat (re)debutul lui Modibo Keita și minutele prinse de mezinii Iorga, Crap, Anton și Istrati.
CSM Bucovina Rădăuți pierde fotoliul de lider în confruntarea cu nou promovata Dante Botoșani, o formație cu un parcurs excelent în 2021.
Botoșănenii au deschis scorul încă din minutul 5 prin fostul jucător al Forestei Robert Grumezescu, Bucovina resstabilind egalitatea în mitanul secund prin Ionuț Plămadă (foto 3în min.70.
Pe Areni, Foresta Suceava a trecut de Bradu Borca cu 2-0 după o repriză albă. Andrei Cerlincă (51) și Robert Martin (56) sunt marcatorii jocului care îi urcă pe suceveni în fotoliul de lideri ai seriei I.
ACS Hușana Huși a detonat bomba etapei pe Uricani, acolo unde a trecut de CS Știința Miroslava, o formație ce nu se regăsește în 2021.
Hușana a condus cu 2-0, a fost la pauză 2-1, Miroslava a restabilit temporar egalitatea 2-2, însă elevii lui Dan Florin Croitoru pleacă cu toate punctele de la Iași.
Cosmin Nemțanu (27), Bilendo Durell (68) respectiv Petru Agrigoroaei (14 – penalty), Sergiu Gîrdea (17, 72) sunt marcatorii unui joc nebun care a avut sarea și piperul pe care puțini îl anticipau înainte de ora de start a partidei.
CS Sporting Juniorul Vaslui s-a impus mai ușor decât se aștepta la Pașcani în fața CSM-eilor din localitate. Vasluiul și-a făcut jocul ușor punctând de 3 ori în prima jumătate de oră prin Mihai Andrei (8), Iustin Obleșniuc (28) și Valentin Hagiu (30), pentru ca în repriza a 2-a Leonid Gherase (52) să stabilească rezultatul final.