sâmbătă, 26 noiembrie 2022

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Se cam știe cine va JUCA în play-off. Foresta este MATEMATIC, CSM Bacău victorioasă în THRILLERUL de la Piatra Neamț își consolidează locul 2. CSM Bucovina Rădăuți și CS Dante au prima șansă în duelul cu Știința Miroslava și ACSM Ceahlăul

CS Dante Botoșani

CS Știința Miroslava trece la limită, 1-0 de junii Ciucului, o depășește pe ACSM Ceahlăul și este la doar 1 punct de play-off în spatele lui Dante. Unicul gol al partidei de pe Uricani a aparținut lui Abraham Ayemantey (62).
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț a pierdut un meci foarte important acasă cu implicații directe în lupta pentru play-off în dauna CSM-eilor lui Cristi Popovici.
Deși au avut 2-0 la pauză, goluri Copoț-Barb (14) și Patrick Petre (44), nemțenii au fost trădați în repriza a 2-a de organizarea precară pe fază defensivă, cauzată și de lipsa de experiență din poartă și de pe axul central al defensivei.
Al.Corban (60 și 83), A.Sahru (62), Al.Ștefănescu (70) și Jose Cosma (88) au punctat de 5 ori în repriza a 2-a în poarta lui Bucur, în timp ce pentru pietreni a egalat parțial la 3-3, Cosmin Nemțanu (77).
CSM Bucovina Rădăuți nu avea cum să se împiedice acasă de CSO Viitorul Darabani și a mai adăugat 3 puncte muncite și meritate la zestrea de puncte cu care își consolidează locul 3 din clasament. Radu Ungurianu (41), Alexandru Aftanache (43), Ionul Stoian (63) și Cătălin Coroama (87) sunt marcatorii pentru Rădăuți, formație ce a mai avut și alte oportunități pentru a obține victoria și la o diferență mai mare de goluri.
Liderul Foresta a obținut pe Areni un succes logic, 2-0 cu ACS Șomuz Fălticeni, goluri Chinwedu Samson (39 – penalty), Daniel Muntean (85), succes în urma căruia a obținut calificarea matematică în play-off cu 4 etape înainte de finalul sezonului regular.
La Vaslui, Dante Botoșani a cucerit toate punctele, a trecut și ea peste ACSM Ceahlăul în clasament și ocupă ultimul loc ce asigură prezența în careul de ași.
Vasile Forizs (15), Paul Deleanu (24) și Vasile Nechita (65) pentru Dante, respectiv Sonea (17) pentru Rapid Brodoc au fost marcatorii golurilor de pe Municipalul din Vaslui.