miercuri, 7 august 2024

Fotbal liga a 2-a | ACSM Reșița a trecut de FCU Craiova 1948, iar Steaua și CFC Argeș au remizat alb în Ghencea. Rezultatele complete ale primei etape a L2. Meciul Corvinul - CSC Șelimbăr va fi reprogramat

Ultimele 2 jocuri ale primei etape a ligii a 2-a au fost programate marți 6 august și au putut fi văzute pe posturile de  televiziune specializate.
În Valea Domanului, ACSM Reșița - formație cu drept de promovare din acest sezon a pornit lansat în disputa cu formația craioveană a lui Mititelu iar în primele 15 minute ale jocului, soarta partidei fusese pecetluită.
Andrei Lațcu (2) și Florian Haită (6) din penalty-ul obținut de Alexandru Negru în fața lui Mario Ilie au pus victoria bănățenilor la adăpost, iar eliminarea fundașului lateral Tudor Oltean (12) a făcut aproape imposibilă misiunea craiovenilor de a mai scoate ceva de la acest joc.
În meciul vedetă al zilei, între 2 formații cu pretenții la play-off în sezonul acesta, Steaua și CFC Argeș (foto 1) au remizat alb, însă la capătul unui joc alert, cu multe faze de poartă la ambele porți. Deși steliștii au fost mai periculoși, forma bună a portarului Oncescu de la piteșteni a cântărit spunem noi decisiv în stabilirea rezultatului final.

AFC Chindia Târgoviște

În partidele de sâmbătă 3 august, nou promovatele ce au evoluat pe propriul teren au obținut punct(e) la capătul unor prestații oarecum diferite.
Dacă CSM Focșani 2007 a dispus meritat cu 2-0 prin golurile reușite de Gorovei (27) și Denis Rența (51) tot de o nou promovată, a 3-a formație din județul Argeș, AFC Câmpulung Muscel 2012, după amiază de la orele 18:00, la Oradea, nou promovata FC Bihor și ACS Viitorul Pandurii Tg.Jiu au terminat la egalitate 0-0.
Celelate 3 nou promovate care au fost programate în deplasare au avut evoluții diferite și în consecință au obținut rezultate diferite.
Surpriza rundei s-a inregistrat în derby de Ilfov, acolo unde CS Afumați a trecut neverosimil de Concordia Chiajna, grupare care an de an la startul competiției își anunță intențiile de a se bate la promovare!
Oaspeții au condus în permanență pe tabela de marcaj cu 1-0, 2-1, 3-1, 3-2 și 4-2, prin reușitele semnate de Ciprian Stanciu (20, 27), Alexandru Duțu (32) și autogolul lui Constantin Dima (59), respectiv Andreas Burcea (25) și Giovani Ghimfuș (44), scor la care Concordia, pe final, a rămas și în 10 oameni prin eliminarea lui Alex Misăraș.
CS Unirea Ungheni 2018 a smuls o remiză albă la Mioveni, pe terenul unei formații care a prins play-off-ul în sezonul trecut și care a jucat barajul de promovare/menținere cu FC Botoșani.
AFC Metalul Buzău a cedat însă la Dumbrăvița, pe terenul unei formații aflate la al 3-lea sezon consecutiv de L2.
Ouadie Salhi (8,36) și Fabiano Cibi (65) au punctat pentru bănățeni, buzoienii restabilind temporar egalitatea la scorul de 1-1 prin Valentin Robu (25).
Partidele de la Slatina și Clinceni au avut parte de finaluri tensionate, nerecomandate cardiacilor.
CSM Slatina a controlat jocul în marea majoritate în confruntarea cu retrogradata din Superligă FC Voluntari, a deschis scorul prin veteranul Cătălin Doman încă din min.8, însă au făcut pasul înapoi după min.75, au terminat în 10 prin eliminarea lui Ionuț Burnea (87) și au sfârșit prin a fi egalați la ultima fază de ilfoveni, gol căpitanul Igor Armaș (90+7).
Metaloglobus a avut un meci complicat cu gruparea dâmbovițeană AFC Chindia, o formație cu un lot și buget mult mai subțire ca în ediția trecută de campionat.
Chindia a deschis scorul în min.30 prin Cosmin Atanase, Metaloglobus a egalat 9 minute mai târziu prin veteranul Dragoș Huiban, pentru ca pe finalul primei reprize ambele formații să puncte câte o dată. Mai întâi Metaloglobus a trecut în avantaj prin reușita căpitanului Georgian Honciu (45), pentru ca în primul minut de prelungire Chindia să restabilească egalitatea prin Ante Zivkovic.
Golul victoriei gazdelor a venit pe finalul jocului, în min.90, atunci când camerunezul Serges Ekollo a punctat cu lovitură de cap din 7-8 metri.
În singurul joc de duminică 4 august, FK Csikszereda s-a impus mai clar decât o arată scorul (3-1) în fața noului Ceahlăul condus de Marco Veronese, o formație care mai are  mult de lucru până la omogenizarea lotului, modificat din temelii în această vară. Harghitenii au profitat la maxim de stângăciile din defensiva nemțenilor și au luat un avantaj copios încă din prima repriză. Dubla lui Ervin Bakoș (7,34) și reușita slovacului Jozef Dolny (14) au urcat scorul la un 3-0 sever, pe care nemțenii nu au reușit decât să îl mai cosmetizeze în repriza a 2-a prin reușita de onoare semnată de ghanezul Carl Davordzie (68).