sâmbătă, 5 octombrie 2024

Fotbal liga a 3-a, Seria I | CS Știința Miroslava marchează la foc automat și la Piatra Neamț. FC Bacău, CSM Bacău și Gloria Ultra victorii scontate care le plasează pe loc de play-off. Egal cu goluri în derby-ul Sucevei. Rezultatele complete ale etapei a 6-a și clasamentul

CS Știința Miroslava

În cele 2 jocuri disputate vineri 4 octombrie favoritele s-au impus categoric în fața unor adversari ce se vor afla cu siguranță în acest sezon în turneul play-out.
CS Știința Miroslava deși a început mai greu jocul de la Piatra Neamț unde a fost condusă de satelitul Ceahlăului prin golul reușit de Andrei Apostol (34) au revenit în avantaj pe finalul primei reprize după ce în prealabil rataseră o lovitură de la 11 m în primele minute ale meciului prin Finica. Giani Unghianu (41) și Andre Cozma (45+2) au dus-o pe Miroslava în avantaj la pauză (2-1), pentru ca în repriza a 2-a doar Știința să mai puncteze pe teren și pe tabelă și încă de 3 ori prin Finica 48, Ungurenașu 54 și Timbalariu 63.
FC Bacău a depășit-o pe CSM Bucovina Rădăuți însă după o primă repriză echilibrată în care elevii lui Costel Enache au punctat doar o singură dată prin Gabriel Cîrstean (13 din penalty). După pauză FC Bacău aflată la ceas aniversar (10 ani de existență) au fost mai concreți și mai eficienți iar desprinderea s-a făcut pe final. Luca Agapi a dus scorul la 2-0 la jumătatea reprizei a 2-a (67), pentru ca în minutele de final Alexandru Aftanache (86) și Andrei Pavel (89) să închidă tabela pentru un 4-0 absolut meritat pentru gazde.
CSM Bacău cu Kolade în mare formă autorul unui hatrick spectaculos în Copou a trecut de nou promovata USV Iași, grupare care a dat o replică dârză, egalând de 2 ori la 1-1 și 2-2, însă a trebuit să se recunoască învinsă în cele din urmă și doar cu un punct în clasament se situează pe ultimul loc.
Gloria Ultra este la al 2-lea succes consecutiv din campionat cu scorul de 1-0. După succesul din deplasarea de la Piatra Neamț, formația pregătită de Florin Croitoru a trecut la Dorohoi cu același scor de CSM Vaslui, gol reușit de Răzvan Bighiu în min.42.
În derby-ul sucevean din această etapă, la Fălticeni, Șomuz și FC Șoimii Gura Humorului au încheiat nedecis 1-1. Șomuzul a punctat prima prin Alexandru Savin (32), oaspeții restabilind egalitatea prin David Chidovăt (47).