sâmbătă, 12 octombrie 2024

Fotbal liga a 3-a, seria I | CS Știința Miroslova cu Cosmin Nemțanu DECISIV, trece cu mari emoții de Gloria Ultra. FC Bacău s-a ÎMPIEDICAT la Gura Humorului. CSM Vaslui, CSM Bacău și CSM Bocovina Rădăuți au câștigat acasă conform așteptărilor

ACS USV Iași

CS Știința Miroslava a reușit o victorie importantă pe teren propriu în dauna celor de la Gloria Ultra, oaspeții deschizând de altfel scorul pe Uricani prin Gabby Batchabi în debutul reprizei secunde. Băieții lui Cristi Popovici au revenit pe tabelă și au obținut până la urmă toate cele 3 puncte prin dubla lui Cosmin Andrei Nemțanu (79, 90+4), golul victoriei fiind reușit din lovitură liberă.
Singura remiză din această rundă s-a consemnat la Gura Humorului, acolo unde ACS FC Bacău a marcat prima din penalty prin Andrei Pavel în min.13 (video 2), însă nou promovata a restabilit egalitatea în repriza secundă prin Șerbvan Tunsu (55).
În celelalte 3 jocuri gazdele s-au impus la 2 goluri diferență. Dacă CSM Bacău și CSM Bucovina Rădăuți au depășit ambele cu același scor, 2-0, pe ACS Șomuz Fălticeni respectiv ACSM Ceahlăul 2, la Vaslui, CSM a trecut de ACS USV Iași cu 4-2, nou pomovata egalând de 2 ori la 1 și la 2.
Golurile vasluienilor au fost reușite de Robert Rusu (2) în prima repriză și de Albert Cuculescu și Eduard Ponea în mitanul secund.
Revenind la meciul de la Rădăuți, satelitul pietrenilor l-a avut absent pe Andrei Apostol din motive religioase, în schimb de la prima echipă au fost direcționați Cristian Copoț-Barb și Cristian Gyulai. Golurile grupării din Rădăuți au fost marcate pe finaluri de repriză de jucătorii Iulian Serediuc (44) și Iulian Coroamă (90+2).