sâmbătă, 26 octombrie 2024

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Final de tur cu CS Știința Miroslava lider meritat. FC Bacău, CSM Bacău și Gloria Ultra completează locurile de play-off. Ceahlăul II a cedat pe final la Bacău în fața CSM-eilor!

ACS Șomuz Fălticeni

Ultima etapă a turului de campionat a consemnat 2 victorii ale gazdelor, cu CS USV Iași în premieră, la primul succes stagional în dauna Șomuzului din Fălticeni, un rezultat de egalitate la Rădăuți, acolo unde Gloria Ultra a marcat prima și 2 succese în deplasare, oarecum scontate: liderul CS Știința Miroslava a câștigat meritat și al Gura Humorului, misiune facilitată și de faptul că gazdele de la  Șoimii au rămas în 10 încă din prima repriză, în timp ce echipa antrenatată de Costel Enache - FC Bacău a făcut scor la CSM Vaslui, rezultat oarecum surprinzător prin proproțiile scorului.

Despre jocul de la Bacău al satelitului formației nemțene de ligă secundă ACSM Ceahlăul, meci ce a putut fi urmărit și pe rețelele sociale, câteva considerații scurte. Pietrenii au deschis scorul în minutul  13 prin  Coroi, șut frumos la vinclu pe colțul lung dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri,  CSM Bacău a egalat relativ repede în numai 10 minute prin fostul jucător al Ceahlăului din mandatul lui Costel Ilie - Adrian Șter, ia r soarta celor 3 puncte s-a decis pe final, în ultimele 10 minute, atunci când presiunea gazdelor a dat roade și pe lipsa de prospețime fizică a nemțenilor, care au făcut pasul în spate și nu am mai pus probleme în atac. Lorian Lupu în min.84 a marcat simplu cu capul din careu, cu o  boltă după ce inițial mingea lovise și bara, iar în primul minut de prelungire, Banu a adus liniștea în tabăra gazdelor cu un șut plasat din careu.

Pentru liderul CS Știința Miroslava a deschis scorul la Gura Humorului  Cosmin Saizu (30),  Giani Ungheanu a dublat avantajul în finalul primei reprize (45) iar tabela a fost închisă de reușita lui Andre Jose Cozma (59).

La Vaslui, FC Bacău a marcat repede prin Alexandru Aftanache (4), George Cârstean a reușit dubla (27 din penalty și 53),  celelalte goluri aparținând jucătorilor Andrei Pavel (39) și Victor Ciumașu (85).

În singura remiză consemnată la Rădăuți, Gloria Ultra a punctat prima prin Andrei Pintilei (17), CSM Bucovina restabilind egalitatea prin Mugur Florescu  (88).