luni, 26 octombrie 2015

LIGA ELITELOR U-17  ETAPA A 9-A

Victorie muncită venită pe finalul meciului din lovitură liberă

ACS Ceahlăul 05 Piatra Neamț - Juventus București 2-1 (0-0)

Povestea că nici un meci nu seamănă cu altul sau că pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești a fost parcă mai actuală ca niciodată ieri pe terenul sintetic de la orele 14.00 din complexul sportiv Ceahlăul când băieții lui Florin Axinia au primit replica celor de la Juventus București, formație ce acumulase până la ora meciului doar 4 puncte din 8 partide, ocupau locul 11 în clasament și aveau cea mai permisivă apărare a seriei.

Ceahlăul U-17 a început în formula:

Cotuna - Hociung, Crăciun, Palaghie, Albu - Arghir, Șoimaru, Crețu, Vintu, Juncu - Ciobanu

Au mai intrat: Babii, Ștefănoaia, Todiresei

Meciul a fost unul presărat cu o mulțime de ocazii, majoritatea la poarta oaspeților care au avut în portarul lor aflat în zi de grație cel mai bun om de pe teren.

Veniți după înfrângerea la scor de pe terenul lui Dinamo (0-9), era importantă ca aerul victoria pentru băieții noștri, pentru moralul lor și pentru aș recăștiga încrederea în forțele proprii.

La pauză scorul a fost alb, 0-0 spre uimirea lui Magiun Barbu, director tehnic a celor de la Juventus, care spera că scenariul de la partida precedentă nu se va repeta și că elevii săi vor putea pleca cu 1 punct de la Piatra Neamț.

Florin Axinia și-a muștruluit serios elevii la pauză iar repriza a 2-a avea să înceapă sub bune auspicii pentru formația sa.

Golul reușit de Juncu părea să rezolve definitiv problema învingătorului, dar lipsa de experiență și naivitatea unor jucători la acest nivel de vârstă era să-i coste pe ai noștri.

Oaspeții au marcat în jurul minutului 70 la una din puținele lor acțiuni din repriza secundă, iar finalul a fost unul tensionat.

Inspirația lui Palaghie care a transformat o lovitură liberă din marginea careului mare ușor lateral dreapta a făcut diferența. Zidul s-a spart în momentul execuției și portarul oaspeților nu a mai putut face nimic.

Pe final, în minutele de prelungire oaspeții au încercat cu disperare să reintre în joc, dar și cu problemele fizice pe care le-au acuzat 3 din componenții formației noastre din motive diferite, nu s-a mai întâmplat nimic notabil.

Trebuie remarcat că în repriza a 2-a s-a produs un incident nefericit în jumătatea oaspeților care s-a soldat cu o dublă eliminare, ambele formații terminând meciul în 10 jucători de câmp.

MINI -INTERVIU FLORIN AXINIA

După partidă antrenorul nostru fostul mare atacant Florin Axinia din perioada de maximă glorie a Ceahlăului avea să tragă concluziile:

" Lipsa inspirației la finalizare era să ne coste...bine este că ajungem acolo, au fost probleme fizice din cauze diferite la cei trei jucători, dar nu este timp să vorbim despre asta...ne-am refăcut puțin moralul după jocul de astăzi " .

Despre meciul din etapa viitoare de pe terenul fruntașei Concordia Chiajna, antrenorul nemțean a ținut să precizeze:

"  Nu avem nimic de pierdut, este echipă bună...important este să jucăm, nu contează așa mult rezultatul, de asta am luat 9 la Dinamo...este timp și pentru tactică, rigoarea tactică și disciplina vor veni pe parcurs " .

Nu m-am putut abține și l-am întrebat pe Florin Axinia cum vede el situația de la echipa mare

" Acolo sunt alte probleme, mult mai grave...motivația este alta. Eu zic că merită să joace mai mult (referire la faptul că Marian Drăghiceanu a fost integralist sămbâtă la echipa mare) chiar dacă fizic este mai în urmă...are minte să compeseze asta " .

Florin Axinia recunoaște că Marian este mai telentat decât a fost el la vârsta sa, problema tinerilor de la echipa mare o reprezintă faptul că sunt statici și lenți în gândire și nicidecum viteza cum ar fi unii tentați să creadă.

Întrebat cum ar vedea el fotbalul în Piatra Neamț la nivelul unei echipe de seniori, dat fiind probleme deosebit de grave din punct de vedere financiar în special din momentul de față, fostul golgheter al Ceahlăului a emis un punct de vedere realist, adaptat condițiilor economice actuale.

" Liga a 3-a nu este o rușine dacă începi să construiești o echipă de acolo, o echipă tănâră, un club sănătos, curat și cu o bază solidă, aici mă refer la ce îți vine din spate (copiii). Am spus și susțin în continuare că liga a 2-a nu trebuie forțată, trebuie plecat de la început, liga 3...pentru că dacă cineva vrea să investească nu are nevoie de datoriile clubului...cu banii ăia cu jucători tineri care îi ai poți începe. Cred că o asociere primărie, consiliul local, consiliul județean, 2,3,4 sponsori, cu o conducere la vedere a clubului se poate...DA, este costisitoare liga a 2-a (în perspectiva unei singure serii de B din campionatul viitor), de aceea trebuie să contruiești o echipă tănâră, bună la liga a 3-a și după aceea să ataci promovarea la liga a 2-a, având un club curat, fără datorii, crede că vor veni și oameni care să investească. Dacă a reușit Hagi la Ovidiu, unde a plecat de zero, noi de ce nu am reuși? Eu văd o retrogradare ca pe un nou început! "

Referitor la parcursul sub așteptări al Ceahlăului din liga a 2-a când după 10 etape nemțenii sunt pe ultimul loc cu 4 puncte și 7 eșecuri, întrebat dacă pe vremea lui s-ar fi putut întâmpla așa ceva, o asemenea delăsare și lipsă de implicare a celor din fenomen, în special a jucătorilor, răspunsul lui Florin a fost un scurt, concis și categoric : " NICIODATĂ ! "