Fotbal - EVENIMENT | AJF Neamț și ACSM Ceahlăul PREMIAZĂ antrenorii cu rezultate excelente în creșterea și promovarea copiilor și juniorilor de-a lungul timpului în fotbalul nemțean

Moment emoționant înaintea ultimului joc oficial de pe teren propriu disputat de ACSM Ceahlăul Piatra Neamț în compania formației Unirea Dej din cadrul etapei a 6-a a play-out-ului grupei A.
Conducerea AJF Neamț reprezentată de președintele Vlad Urzică și clubul de fotbal ACSM Ceahlăul reprezentat de Directorul Centrului de Copii și Juniori ai clubului pietrean Daniel Bobi Mahu Moisii au ținut să premieze trei din profesorii cu cele mai bune rezultate de-a lungul anilor în creșterea, formarea, dezvoltarea și promovarea copiilor, juniorilor din Piatra Neamț și județul Neamț spre marea performanță.
Despre munca profesorii Mihai Radu, Alexandru Onica și Constantin Pancu în descoperirea, instruirea și formarea spre marea performanță a tinerilor fotbaliști nemțeni stau mărturie sutele de fotbaliști lansați spre marea performanță, mulți dintre ei cu jocuri la nivelul primelor 2 ligi din România.

Recunoașterea și aprecierea muncii lor de-a lungul anilor nu a trecut neobservată și cu atât mai mult merită apreciată, chiar dacă la nivel simbolic cum a fost și vineri, însă acest moment poate fi o bornă de la care trebuie să plecăm cu pași cât mai fermi și hotărâți în reclădirea acelui Centru de Copii și Juniori pe care defunctul FC Ceahlăul SA îl avea la Piatra Neamț pe vremea când fotbalul de primă ligă era o constantă la Piatra Neamț.
Sărbători Pascale cu bine stimaților domni profesori, mulțumim pentru tot ce ați făcut pentru fotbalul juvenil de la Neamț!

Fotbal liga a 2-a, Play-out: Grupa A | Reacții după ACSM Ceahlăul - Unirea Dej 1-1 (1-1). Daniel Bobu Mahu-Moisii - directorul Centrului de Copii și Juniori al clubului ACSM Ceahlăul face o radiografie a situației de la echipa mare, despre parcursul fomațiilor de juniori și despre planurile de promovare a echipei secunde la L3

Fotbal liga a 2-a, Play-out: Grupa A | Foto + video: Reacții după ACSM Ceahlăul - Unirea Dej 1-1 (1-1). Dragoș Militaru încrezător că formația sa se va salva de la retrogradare!

Unirea Dej a obținut, vineri, la Piatra Neamț, punctul de care avea nevoie pentru a duce până în ultima etapă lupta pentru evitarea retrogradării.

Ardelenii au remizat pe terenul Ceahlăului, scor 1-1 (1-1), în etapa a 6-a a play-out-ului Ligii 2, rezultat care, coroborat cu eșecul Dumbrăviței la Mioveni (0-1 cu CFC Argeș), menține lupta deschisă la retrogradare.

Unirea Dej are nevoie și de ajutorul Ceahlăului în ultima etapă. Dragoș Militaru: ”Sunt sigur că își vor face treaba în cel mai profesionist mod la Dumbrăvița”

Pentru a se salva de la retrogradare, Unirea Dej trebuie să învingă CSM Alexandria în ultima etapă, pe teren propriu, iar CSC Dumbrăvița să piardă acasă cu Ceahlăul. Iar Dragoș Militaru este încrezător că nemțenii se pot impune în Banat, deși moldovenii nu au câștigat niciun meci ”afară” în play-out. Egalul îi salvează pe cei de la Dumbrăvița.

”Noi ne doream trei puncte, dar ținând cont că am întâlnit o echipă foarte bună pe teren propriu, una dintre cele mai bune acasă în acest sezon, cu doar două înfrângeri, sunt mulțumit că menținem lupta până la ultimul meci. Cu un punct, cu trei, tot trebuie să ne batem să câștigăm ultimul joc, așa că sunt fericit. Și cred că la ultimul meci echipa gazdă de astăzi, cum îl știu și pe antrenor, domnul Pustai, sunt sigur că își vor face treaba în cel mai profesionist mod la Dumbrăvița, așa cum s-a întâmplat și azi”, a declarat Dragoș Militaru.

Presiune mare în play-out-ul Ligii 2 pe jucătorii Unirii Dej

Antrenorul Unirii Dej a subliniat că elevii săi au jucat toate meciurile din play-out sub o presiune uriașă, orice meci pierdut sau chiar încheiat la egalitate însemnând practic retrogradarea. Militaru a explicat și de ce Unirea Dej nu a început seria rezultatelor pozitive mai devreme, în sezonul regular. Cu el revenit ca antrenor, Unirea a disputat ultimele patru meciuri din 2023, toate pierdute.

”Nu e vorba că ne-am trezit prea târziu. Noi am făcut un lot aproape nou în iarnă, au venit nouă jucători și aveam nevoie de un pic de timp. Sunt mulți jucători tineri, dar și mai experimentați, care însă în ultimele șase luni nu mai jucaseră deloc. S-a lucrat foarte bine, cred că acesta era parcursul logic, doar că timpul e scurt, sunt foarte puține meciuri.

Noi de cinci meciuri jucăm doar cu varianta că dacă facem egal sau pierdem nu mai avem nicio șansă. Vă dați seama că presiunea pe jucători a fost foarte mare. Când știi că trebuie neapărat să câștigi, tot timpul te uiți în sus și vezi 12 puncte, 8 puncte de recuperat”, a completat Dragoș Militaru.

Unirea Dej, în remiza cu Ceahlăul: Moroz – D. Pop, Kereki (cpt.), Chira, Al. Șuteu – Vic. Stancovici, Tud. Telcean (Al. Militaru 60′), Ad. Pop – Blaj (Golda 74′), Hofman (Al. Dulca 80′), Bîrnoi (Mir. Manole 80′). Rezerve neutilizate: R. Pop – Pruteanu, Călugăr, Roș, Vl. Stancovici.

Dragoș Militaru: ”Toată lumea ne vedea deja retrogradați când am început play-out-ul”

Antrenorul Dejului spune că a crezut de la început că poate duce echipa cu șanse de salvare până în finalul sezonului, deși unii nu dădeau nicio șansă Unirii. Și, probabil, nici jucătorii nu prea credeau.

”Am venit într-un moment foarte greu pentru viața clubului, în noiembrie. Așa de greu nu a fost niciodată. Dar sunt tânăr, îmi plac provocările, de asta am acceptat și am spus că merg până la final. Eu am crezut că putem spera până la ultimul meci, dar nu știu dacă ei credeau. Când vezi în clasament 12 puncte diferență, probabil își spuneau: «Ce ne spune și nebunul ăsta că mai avem șanse, când toată lumea spune că la egal e gata». A fost o încercare și pentru mine, acum să vedem dacă putem să reușim. Am ajuns până la ultima etapă, dacă ne facem treaba profesionist și Ceahlăul la fel, înseamnă că a așa a fost să fie și fericirea e și mai mare. Am reușit multe la ce situație era. Toată lumea ne vedea deja retrogradați când am început play-out-ul”, a mai precizat pentru SNP principalul Unirii Dej.

Dejul are nevoie de victorie cu Alexandria, dar și ca Dumbrăvița să piardă acasă cu Ceahlăul

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Unirea Dej se află pe locul 6 în Grupa A din play-out-ul Ligii 2, penultimul, direct retrogradabil, cu 24 de puncte, iar CSC Dumbrăvița, aflată pe locul 5, salvator, are 26 de puncte. La egalitate de puncte după ultima rundă, bănățenii sunt avantajați de primul criteriu de departajare, numărul mai mare de puncte avut la finalul sezonului regular, și rămân în Liga 2.

Unirea Dej a și anunțat deja că lasă intrarea liberă la ultimul meci din acest sezon, posibil ultimul din Liga 2, sâmbătă, 11 mai, de la ora 11:00, acasă cu CSM Alexandria.

vineri, 3 mai 2024

Fotbal liga a 2-a, play-out: Grupa A | ACSM Ceahlăul nu a putut să ofere o VICTORIE suporterilor în Vinerea Mare la ultima reprezentație de pe teren propriu din acest sezon. Lipsa motivației și viitorul incert au tras în jos echipa de la meciul de tristă amintire de la Miercurea CIuc

ACSM Ceahlăul și Unirea Dej au încheiat nedecis 1-1, un joc în care miza a fost doar în tabăra oaspeților.
Trupa lui Dragoș Militaru era neinvinsă în play-aut și așa avea să rămână și după deplasarea lungă de la Piatra Neamț în care să recunoaștem a întâlnit și o formație gazdă deconectată de la ritmul și nivelul eșalonului în care activează, majoritatea jucătorilor fiind pe picior de plecare, iar prin declarațiile din ultima vreme ale principalului investitor tot mai tentat să abanondoneze finanțarea echipei, se conturează  un viitor incert la echipa de seniori.
Cu Ioan Anton Măzărianu în tribuna a 2-a, alături de fostul conducător d-nul Cătălin Roca, elevii profesorului Cristian Pustai și Vali Avădanei au avut momente de joc bune, alternate cu perioade lungi de apatie, de care, Unirea Dej o formație cu cuțitul la os, a știut să profite ori de  câte ori a avut oportunitatea.
În prezența a circa 600 de spectatori, cu  tot cu cele 2 galerii, jocul a oferit momente interesante la cele 2 porți cu precădere în repriza a 2-a, în care, oaspeții au riscat mai mult în căutarea victoriei care să le mențină șansele de a juca și în seoznul viitor la L2.
După un început echilibrat, în care nemțenii deși au avut o posesie superioară nu au amenințat cu adevărat poarta lui Moroz, a trebuit să așteptăm min.26 pentru a consemna o prima ocazie cu adevărat la poarta Unirii Dej.
O lovitură liberă de la circa 18 metri din lateral stânga bătută de Patrick Petre, unul din cei mai activi jucători ai nemțenilor nu este ajunsă de Taraduda urcat în atac și astfel Dejul răsuflă ușurată pentru moment.
În minutul 31  ACSM Ceahlăul reușește deschiderea scorului prin Patrick Petre cu o precisă lovitură de cap din 6 metri, demarcat excelent între fundașii centrali ai Unirii, o fază la care Neicuțescu a deschis în stânga, iar centrarea căpitanului Azdren Llullaku a avut calitate și precizie chirurgicală.
+
Avantajul nemțenilor a durat până cu 2 minute înainte de finalul primei reprize. A fost o fază la care Adrian Pop a centrat în careu, lateralul Pedro Albino a respins imprecis, iar Cosmin Bîrnoi l-a surprins pe Krell cu un șut puternic și plasat la colțul scurt de la circa 16 metri!
Repriza a 2-a a fost una pe contre, ambele formații au efectuat câte 4 schimbări, însă deși  paradoxal au fost  mai multe faze de poartă decât în prima repriză scorul nu s-a mai modificat.
Cosmin Bîrnoi în min.53 a șutat plasat la colțul lung, din partea stângă, aproape de vinclu, în Krell este atent și respinge în corner. 3 minute mai târziu Ceahlăul are o contră veninoasă în partea dreaptă prin Pedro Albino, însă centrarea la firul ierbii în fața porții nu este ajunsă de Buziuc!
În min. 63 Unirea Dej a ratat o ocazie mare de  tot de a prelua conducerea: Daniel Pop a centrat din dreapta, iar Hofman nemarcat a reluat din 8-9 metri pe lângă poartă!
Nici lovitura liberă din min.73 bătută de Blaj nu îl poate surprinde pe Krell care reține cu siguranță, pentru ca 4 minute mai târziu Neicuțescu îl servește pe Patrick Petre care pătrunde vijelios în careu dar în locul unui șut spre poartă încearcă să îl servească pe Buziuc aflat în poziție ideală, însă atacantul Ceahlăului este blocat în momentul șutului.
În minutul 83 Alexandru Militaru urcă rapid în atac, îi pasează lui Stancovici, însă șutul acestuia se duce mult peste poartă, pentru ca pe o contră a Ceahlăului, Patrick Petre să șuteze de la marginea careului mare puternic, însă goalkeperul Unirii, Moroz este atent și respinge de la rădăcina barei.
Până la urrmă este un rezultat bun pentru Unirea Dej, formație care supravețuiește și datorită faptului că CSC Dumbrăvița  a cedat la limită la Mioveni  cu CFC Argeș și speră astfel și în ultima etapă la salvarea de la retrogradare.
Pentru a realiza obiectivul trupa lui Dragoș Militaru trebuie să câștige jocul de acasă cu deja retrogradata CSM Alexandria și să spere că Ceahlăul profesorului Pustai să câștige la CSC Dumbrăvița.

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – UNIREA DEJ 1-1

Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamţ – Neamţ).
Spectatori: 600
Arbitru central: Vlad Baban (Iaşi). Arbitri asistenți: Marian Istrate (Buftea – Ilfov) și Iulian Contofan (Iaşi). Arbitru de rezervă: Viorel Mihai Haivas (Botoşani). Observator arbitri: Cristian Sava (Bacău). Delegat joc: Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

Ceahlăul
:
 Krell – Pedro Albino (Petkov 65′), Jalbă, Taraduda, D. Benga – Joao Jaquite (Forizs 65′) – P. Petre, Llullaku (cpt.)(M. Savu 65′), Neicuțescu, Mat. Moraru – Buziuc (Al. Anton 78′)
Rezerve: Al. Barna– Larrauri, Cortelezzi,, Onișa, Coroi
Antrenor: Cristian Pustai

Unirea Dej: Moroz – D. Pop, Kereki (cpt.), Chira, Al. Șuteu – Vic. Stancovici, Tud. Telcean (Al. Militaru 60′), Ad. Pop – Blaj (Golda 74′), Hofman (Al. Dulca 80′), Bîrnoi (Mir. Manole 80′)
Rezerve: R. Pop – Pruteanu, Călugăr, Roș, Vl. Stancovici
Antrenor: Dragoș Militaru

Fotbal liga a 2-a, play-out, Grupa B| CSA Steaua se impune pe final cu CS Tunari și preia șefia grupei B. Concordia Chiajna doar egal acasă cu Viitorul Pandurii, CSM Slatina a înregistrat scorul rundei cu Progresul Spartac