duminică, 24 martie 2019

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Deznodământ prematur în lupta pentru PROMOVARE! SCM Gloria Buzău o spulberă pe SC Oțelul Galați și are biletele pentru L2 în buzunar. CSM Ceahlăul întrerupe seria de 5 înfrângeri consecutive în fața Miroslavei, Rădăuțiul și Foresta câștigă in-extremis duelurile cu Sporting Liești și CSM Rm.Sărat, victorii importante în subsol pentru FC Botoșani II, Șomuz Fălticeni și CSM Pașcani

CSM Pașcani
SCM Gloria Buzău a făcut un pas uriaș către liga a 2-a după victoria concludentă în fața celei de-a 2-a clasate ACS Suporter Club Galați. Ecartul liderului a ajuns acum la 8 puncte față de cea de-a doua clasată și doar un cataclism de proporții cosmice o mai poate face pe nou promovata SCM Gloria Buzău de a nu obține biletele pentru liga a 2-a.
Succesul categoric din derby a fost conturat încă din prima repriză și cel mai dureros pentru gălățeni este că tocmai un ex-oțelar a răsucit cuțitul în rană și nu o dată ci de două ori! Bogdan Chipirliu (4, 36) și Ricardo Mihalache (36) au pus de un 3-0 la pauză, rezultat puțin anticipat și de cei mai fanatici suporteri buzoieni. Începutul reprizei a 2-a avea să ne lămurească definitiv dacă mai existau dubii legat de soarta învingătoarei. Gălățenii rămân în inferioritate numerică din min.49 - eliminare Zaharia, iar SCM Gloria, o echipă demnă de un lider adevărat, profită și pe tabelă: Ciprian Petre (74) și Florin Cazan (89) duc scorul la proporții nebănuite: 5-0
Suporter Club Oțelul Galați ar fi putut să reducă din handicap în minutul 80, însă George Cârjan a trimis peste poartă de la punctul cu var atunci când scorul indica 4-0.
În lupta pentru locul 3, CSM Bucovina Rădăuți a câștigat pentru runda a 19-a duelul la distanță cu CS Știința Miroslava.
Formația pregătită de Dorin Goian și Daniel Bălan s-a impus cu destulă greutate, la limită, pe teren propriu în fața incomodei CS Sporting Liești : goluri semnate de Vasile Dănilă (13) și Vlad Stănescu (90) respectiv Bogdan Dumitru (38) pentru gălățeni.
CS Știința Miroslava s-a deplasat la Piatra Neamț pentru a da replica formației CSM Ceahlăul, o grupare care își dorea să pună capăt unei serii de 5 înfrângeri consecutive
Chiar și fără Cosmin Rotaru și Ovidiu Toma - suspendați, pietrenii s-au impus până la urmă meritat datorită unui plus de motivație și ambiție, a unui joc inteligent în special în repriza a 2-a, în care șarjele rapide pe contraatac a destabilizat în câteva rânduri masiva apărare a Științei.
Deschiderea rapidă a scorului încă din minutul 8, atunci când Cristian Copoț-Barb a transformat impecabil o lovitură liberă de la circa 25 de metri ușor lateral stânga, a fost urmată apoi în mitanul secund de inspirata introducere în teren a rezervei Cosmin Țapu care avea să reușească o dublă în minutele 70 și 88, în ambele situații mingea lovind în prealabil și bara.
Oaspeții au avut și ei șansele lor, au nimerit bara trasversală. însă golul de onoare a fost reușit la 0-3 în minutul 90+3 de către Robert Dodan.

Pentru amatorii de statistici iată și formațiile de start:
CSM Ceahlăul: Al.Barna (cpt) - Fl.Dumbrăvean, M.Rusu, V.Andreș, C.Strat - Valentin Rotaru, Copoț-Barb - R.Sârbie, R.Pîntea, Bogdan Oteliță - Robert Vasile.
Au mai intrat: D.Moroșanu, Constantin Antim, Cosmin Țapu și Denis Domșa.
Antrenori: Gabriel Rădulescu și Florin Anton
CS Știința Miroslava: A.Duță - P.Agrigoroaiei, S.Bucur, C.Ichim, C.Nemțanu, D.Botezatu, A.Dodan, G.Săvoaia, A. Viorică, E.Sandu, A.Marin.
Au mai intrat: R.Gorovei și G.Bordeianu
Antrenori: Viorel Frunză și Sergiu Japalău
Vineri, ACS Foresta Suceava a transpirat pentru cele 3 puncte în confruntarea cu modesta CSM Rm.Sărat. Au punctat pentru suceveni Robert Matin (33) și Cornel Căinari (90+4) respectiv Dorin Burlacu (18) pentru râmniceni.
Tot vineri, FC Botoșani II a trecut de AFC Metalul Buzău cu 1-0, gol semnat de Moussa Diakite (63), iar în celelalte jocuri de sâmbătă, jocuri cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării, ACS Șomuz Fălticeni și CSM Pașcani au obținut victorii prețioase în fața unor formații angrenate și ele în lupta pentru salvarea de la retrogradare.
George Tomescu (40) a fost singurul marcator al confruntării ACS Șomuz Fălticeni - ACS KSE Târgu Secuiesc, în timp ce la Darabani, oaspeții de la CSM Pașcani au punctat de 4 ori prin Cezar Tătăruşanu (43), Andrei Florean (55), Dan Lungu (78 - autogol), Tudor Zaremba (89) în timp ce pentru Sănătatea a înscris Andrei Merticariu (50).
CSM Focșani 2007 a stat în această etapă a 19-a.