sâmbătă, 2 martie 2019

Fotbal liga a 3-a, Seria I | METAL "prea tare" pentru CSM Ceahlăul. SCM Gloria Buzău și Suporter Club Oțelul Galați succese la limită, cu același scor. Foresta Suceava și CSM Focșani 2007 au obținut victorii reconfortante pe teren propriu

ACS Șomuz Fălticeni
Punctaj MAXIM la pronosticuri cu 7 meciuri din 7 pentru Sportul nemțean de performanță la jocurile etapei cu nr.16 din Liga a 3-a, Seria I.
Așa cum v-am ținut la curent pe Radio Ancient But Quality și pe pagina de Facebook predicția cu rezultatele din partidele primei etape din 2019 s-a adeverit în totalitate!

Liderul SCM GLoria Buzău a avut o deplasare "complicată " în Covasna, însă avantajul luat rapid încă din minutul 3 atunci când rapidul Răzvan Catană a deschis scorul s-a dovedit până la urmă de ajuns pentru buzoieni, care, cu cele 3 puncte în buzunar se mențin în fotoliul de lider.

Un meci la fel de greu a avut și urmăritoarea ACS Suporter Club Oțelul Galați - formație care a fost la un sfert de oră de o remiză albă pe teren propriu cu modesta CSM Pașcani. Noroc cu experimentatul George Cârjan care a deblocat tabela în minutul 75 pentru un succes de 3 puncte la limită pentru gălățeni.

ACS Foresta Suceava a debutat convingător în 2019, 4-0 pe Areni în fața satelitului de la FC Botoșani, Artenie de 2 ori din penalty în minutele 23 și 41, Robert Martin -34 și Vasile Boca -88 au punctat pe tabelă pentru Foresta.
Tot cu o victorie facilă conturată încă din prima repriză prin golurile semnate de Mădălin Predoiu -31 și Ionuț Manu -36 a înregistrat și CSM Focșani 2007, adversarii de la ACS Șomuz Fălticeni cu un antrenor nou și multe modificări față de turul campionatului în formația de bază neputând pune probleme cu adevărat serioase astăzi pe "Milcovul" din Focșani.
CS Sporting Liești a tremurat pentru cele 3 puncte în fața lanternei roșii - Sănătatea Darabani. Victoria gazdelor a fost conturată în ultimele 10 minute atunci când George Bârlădeanu a transformat un penalty ce menține pe CS Sporting pe locul 5 în clasament.
În cel mai echilibrat joc al etapei, gazdele de la AFC Metalul Buzău s-au impus la limită 2-1 (1-0) în fața pietrenilor de la CSM Ceahlăul. A fost un joc echilibrat, fără prea mari realizări pe un teren sintetic de proastă calitate și de dimensiuni reduse. Gazdele au reușit deschiderea scorului prin fundașul central Ștefan Nedelcu în min 36 atunci când a reluat cu capul imparabil pentru portarul Barna rămas imobil pe linia porții. În repriza a 2-a, cel mai valoros jucător al Ceahlăului, Răzvan Pîntea a restabilit egalitatea în minutul 59 cu un șut frumos de la circa 18 metri, ușor lateral stânga. Meciul se îndrepta spre un echitabil 1-1 însă a venit fatidicul minut 75, atunci când noul intrat C.Antim a pierdut o minge în preajma careului nostru de 16 metri, oaspeții au recuperat și au profitat imediat prin Ionuț Radu care a făcut 2-1!
AFC Metalul Buzău a cucerit astfel 6 puncte din 6 în disputa din acest sezon cu CSM Ceahlăul, cea mai veche formație din Buzău fiind o adevărată "bestie neagră" pentru formația pregătită de Gabriel Rădulescu.
Formațiile de start:
AFC Metalul Buzău : Toader - Mihăeș, Nedelcu, Spătaru, Păun, Răileanu, Bardaș, Ispir, Sava, Iacob și Manea.
ACSM Ceahlăul: Barna - Dumbrăvean, M.Rusu, V.Andreș, Strat - Oteliță (C.Antim), C.Rotaru (cpt), V.Rotaru (Hodorogea), Copoț-Barb, R.Pîntea - C.Țapu.
În prologul etapei a 16-a, ieri la Rm Sărat, CS Știința Miroslava s-a impus cu 3-1 (1-0) prin golurile semnate de Valentin Lungoci (68), respectiv Robert Dodan (33), Adrian Viorică (51) și Alexandru Marin (77).