sâmbătă, 9 martie 2019

Liga a 3-a, Seria I | ACS Suporter Club Oțelul Galați pierde 2 puncte mari la Darabani: SCM Gloria Buzău profită IMEDIAT câștigând derby-ul Buzăului. Foresta DOAR REMIZĂ la Fălticeni, Rădăuțiul s-a distrat cu Tg.Secuiesc. Ceahlăul lui Roca și Rădulescu continuă PICAJUL: A 4-A ÎNFRÂNGERE CONSECUTIVĂ!

ACS Suporter Club Oțelul Galați
A fost fără îndoială o etapă a surprizelor...multe dintre ele ANTICIPATE de Sportul nemțean de performanță. Victoriile obținute de CSM Pașcani, remiza de la Fălticeni și victoria absolut meritată realizată, de CS Sporting Liești la Piatra Neamț au fost trecute la capitolul ANTICIPARE.
Deși în avancronică trăgeam un semnal de alarmă asupra faptului că ACS Suporter Club Oțelul Galați va avea un meci greu la Darabani cu Sănătatea, se pare că elevii lui Alin Pânzaru au intrat "pe vârfuri" pe terenul "proaspăt arat" din nordul Moldovei și acest lucru ia costat. Gazdele au deschis scorul prin Alexandru Constantiniu (21) și au fost doar la 4 minute de cea mai mare performanță din istoria lor în liga a 3-a, gălățenii reușind egalarea în min.86 prin Cosmin Neagu
De pasul greșit al Oțelului, a profitat liderul SCM Gloria Buzău care a obținut o victorie fără strălucire, conturată în repriza a 2-a prin reușitele semnate de Petre Mihalache (74, 86) în dauna rivalei din oraș AFC Metalul Buzău.
La Rădăuți, CSM Bucovina a "pulverizat-o"  pe KSE Târgu Secuiesc cu un scor de tenis. A fost un set alb, la zero, marcatorii Bucovinei fiind Andrei Cerlincă (18, 44), Vasile Vitu (41), Ionel Stoian (75, 85) și Robert Ciobanu (77). În urma acestei victorii, CSM Bucovina a revenit pe treapta a 3-a a clasamentului, profitând de eșecul de vineri al Științei Miroslava la concitadina de județ CSM Pașcani.
La Fălticeni, mai modesta ACS Șomuz a reușit să cucerească un punct în confruntarea cu ACS Foresta Suceava. Forestierii deschiseseră scorul prin Robert Martin (15), însă gazdele în mare nevoie de puncte, au restabilit egalitatea prin Eduard Julei (42 - penalty).
La Piatra Neamț, oaspeții de la CS Sporting Liești au reușit să plece cu toate cele 3 puncte, după un joc solid, mult mai aplicat decât al gazdelor, în mare criză de idei și mijloace în ultimele 6 runde. Sporting Liești a deschis scorul prin Ionuț Iancu (51) cu un șut care a mușcat în prealabil și din bara transversală, însă au tremurat pe final atunci când pietrenii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 87 prin Cristian Copoț-Barb dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată în urma unui henț.
Însă când este să se aleagă praful, gălățenii au pedepsit naivitatea apărării nemțene, tot mai nesigură și ezitantă îm 2019 și au reușit să puncteze decisiv prin noul întrodus Marius Manea (90+1) care a punctat simplu cu o lovitură de cap aproape la fel ca la Buzău când AFC Metalul a semnat prima reușită prin fundașul Nedelcu: a fost o centrare cu boltă, lungă din lateral dreapta, fundașii pietreni au dormit în ghete iar portarul Barna a rămas pironit pe linia porții privind cum balonul a scuturat plasa porții sale.

Pietrenii au început temător cu 2 închizători un joc pe care ar fi trebuit să îl abordeze la victorie. Vali Rotaru la mijlocul terenului a fost o improvizație care ne-a costat: acesta a primit rapid un cartonaș galben, a mai făcut un fault în preajma careului nostru de 16 metri și inlocuirea acestuia cu Ovidiu Toma a survenit în repriza a 2-a ca un răspuns logic atunci când tabela de marcaj arăta 0-1!
Din păcate banca de rezerve este foarte subțire iar introducerea lui Adrian Olteanu în locul lui Cosmin Țapu nu a produs revirimentul scontat. Nici intrarea lui Robert Vasile în locul lui Oteliță, iar apoi redistribuirea acestuia în minutele de final ca vârf de atac nu a produs emoții în careul lui Vădeanu. De acest lucru se convinsese și patronul Roca care a părăsit stadionul încă de la pauză în timp ce antrenorul principal Gabriel Rădulescu are destule motive de îngrijorare pentru că jocul echipei nu merge, echipa nu acumulează puncte, iar partidele următoare nu dau motive de speranță: etapa viitoare urmează o deplasare la Galați pentru jocul cu Suporter Club Oțelul, apoi la Piatra Neamț vine Știința Miroslava.
La capătul unui joc în care CSM Ceahlăul a înregistrat al 8-lea eșec iar jocul a suferit în toate compartimente, din tribună s-a auzit pentru prima dată scandări izolate a deja uzitatei lozinci DE-MI-SIA, semn că așteptările fanilor au fost înșelate, iar alunecarea spre subsolul clasamentului nu facea parte nici din obiectul conducerii dar nici al suporterilor...
Pentru amatorii de statistici iată formațiile de start de la Piatra Neamț:
CSM Ceahlăul: Barna - Dumbrăvean, M.Rusu, Andreș, Strat - Oteliță (Robert Vasile), V.Rotaru (Ov.Toma), C.Rotaru (cpt), Răzvan PÎntea, Copoț-Barb - Țapu (Olteanu).
CS Sporting Liești: Vădeanu - Sevastian Marius, Claudiu Maftei, Bogdan Dumitru, Cătălin Constantinescu, Ionuț Iancu (Alin Nica), Daniel Muchiu (Manea Marius), Alexandru Stan, George Bârlădeanu (George Dănăilă), Andrei Mitu (Cristian Băhnașu) și David Dima.
Tot astăzi, dar de la orele 11:00, CSM Focșani 2007 s-impus în confruntarea cu CSM Rm.Sărat la limită, cu 1-0, gol semnat de Ștefan Lupu (38).