luni, 22 aprilie 2019

Liga a 5-a, Seria A | Ozana Timișești performera rundei a 13-a, victorie în fața Vulturului Costișa! Stejarul Țibucani și Flacăra Brusturi victorii interne cu același scor. Zorile Urecheni continuă parcursul excelent din 2019

Viitorul Podoleni
Etapa a XIII-a în Seria A a fost cu siguranță etapa gazdelor care și-au valorificat în corpore avantajul terenului propriu.
Cel mai interesant joc al acestei runde a avut loc la Timișești, acolo unde Ozana, într-o evidentă revenire de formă a produs formației Vulturul Costișa prima înfrângere stagională la capătul unui joc disputat, cu 5 goluri și 1-1 la pauză. Ozana a urcat astfel pe locul 3 în clasament, peste Voința Dochia care a trebuit să se recunoască învinsă la Țibucani de Stejarul cu 3-4 după o evoluție mai puțin reușită în special în prima repriză, atunci când gazdele luaseră o serioasă opțiune pe tabela de marcaj: 4-1!
Flacăra Brusturi a bifat și ea prima victorie din 2019, o victorie la limită într-o partidă cu 7 goluri în fața lui ASF Girov, o formație care nu se regăsește în această primăvară. Avantajul de 2 goluri luat la pauză de Flacăra avea să se dovedească un decisiv în stabilirea câștigătoarei de la Brusturi.
Liderul Bravo Bodești și-a respectat statutul de favorită și lideră a seriei A, s-a impus cu 4-1 în fața Viitorului Podoleni, scor stabilit încă de la pauză, în timp ce la Grumăzești, formația A.S. din localitate a cedat în fața Zorilor Urecheni, într-o partidă în care s-a marcat tot de 7 ori, la fel la Țibucani și Brusturi. Și aici, avantajul consistent luat de oaspeți încă de la pauză (3-0), avea să se dovedească decisiv în stabilirea formației câștigătoare.