sâmbătă, 4 mai 2019

Fotbal liga a 3-a, Seria I | AFC Metalul Buzău, CSM Bucovina Rădăuți și CSM Focșani 2007 victorii prețioase în deplasare. CSM Pașcani umilește Foresta în prologul etapei de vineri. ACS Șomuz Fălticeni în 10 oameni la 4 minute de o mare surpriză la Piatra Neamț

Stă
Au mai rămas 4 etape de disputat din acest sezon de liga a 3-a din Seria I. Meciurile din acest segment de campionat din păcate și-au mai pierdut din miză la ambii poli ai clasamentului. SCM Gloria Buzău este promovată matematic încă de etapa trecută, însă chiar și într-o partidă în care miza era doar pentru oaspeți, buzoienii au cucerit toate punctele puse în joc: goluri Mihai Velisar (19), Răzvan Catană (53, 61) respectiv Marian Târşă (24) și coroborat cu celelalte jocuri ale etapei este tot mai clar că FC Botoșani II are șansele cele mai mari să le urmeze pe Sănătatea Darabani și CSM Rm.Sărat spre liga a 4-a.

CSM Focșani 2007 a obținut o victorie facilă la Darabani, scor 5-0 (2-0) goluri semnate de Ionuţ Parlac (22, 31), Ştefan Pădineanu (54), Mădălin Predoiu (72), Alexandru Lăudatu (90+2), iar locul 4 ocupat acum în clasamentul la zi cu 4 etape înainte de finalul stagiunii este absolut meritat.

Un reviriment am înregistrat și la Galați, acolo unde ACS Suporter Club Oțelul Galați a depășit destul de clar pe covâsnenii de la ACS KSE Târgu Secuiesc într-o partidă cu aer de vacanță în care s-a marcat de 6 oriIonuţ Codreanu (20, 45+1), Robert Moglan (66), Călin Cristea (71) respectiv Zsombor Veress (41), Nicolae Păun (87) au fost marcatorii celor 6 goluri.

CSM Bucovina Rădăuți a pecetluit retrogradarea formației buzoiene CSM Rm.Sărat, victoria la scor de poker ne demonstrează și faptul că băieții antrenați de duoul Goian & Bălan sunt pe merit pe treapta a 2-a a clasamentului, iar pentru sezonul următor această grupare din Rădăuți poate fi o candidată certă la promovare.

Ionel Stoian (18), Radu Ungurianu (38), Robert Ciobanu (53), Cătălin Coroamă (87) sunt cei patru jucători care au punctat pentru bucovineni la Rm.Sărat.

AFC Metalul Buzău a obținut o victorie clară în deplasarea de la Liești, acolo unde cine n-a vrut nu a câștigat în acest sezon și a urcat pe locul 7 în clasament profitând și de pasul fals al Ceahlăului de pe teren propriu.

Bogdan Dumitru (75) a marcat pentru gazde însă la scorul de 0-3, elevii lui Vali Stan punctând prin Cătălin Bardaş (6), Alin Iacob (23), Mădălin Răileanu (50) și  Sorin Ispir (87).
ACS Șomuz Fălticeni a fost la 4 minute de o mare victorie la Piatra Neamț, acolo unde a deschis scorul prin Gabriel Cotoară (24), au rămas în 10 din minutul 56 atunci când a fost eliminat Tomescu și au primit gol în min 86 de la atacantul pietrenilor Gabriel Țapu ajuns la a 6-a reușită stagională.
Între locurile 10 și 12 sunt acum 1 singur punct, iar cine va ocupa la final locul 12 (posibil retrogradabil, vă reamintim că retrogradează cel mai slab loc 12 din cele 5 serii) se va decide cel mai probabil în ultima etapă.
CSM Pașcani a demolat-o vineri pe ACS Foresta Suceava cu un neverosimil 4-1 (Iliuţă Unghianu (50), Andrei Apostol (55), Irinel Pătraşcu (76), Andy-Casian Sinescu (85 - pen.) respectiv Robert Martin (90+1) și cu 25 de puncte este acum pe 11 în clasament.
În această rundă a avut etapă liberă CS Știința Miroslava, iar etapa următoare a 27-a, va avea loc miercuri 8 mai de la orele 18:00.