sâmbătă, 18 mai 2019

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Foresta Suceava PROVOACĂ singura înfrângere liderului SCM Gloria Buzău. CSM Focșani 2007 TRECE de Bucovina Rădăuți prin golul lui Pădineanu. Sporting Liești succes la ultimul joc acasă în fața Miroslavei. ULTIMELE 2 formații care RETROGRADEAZĂ în L4 vor fi cunoscute sâmbăta viitoare!

ASMS ACS Sănătatea Darabani
CSM Pașcani nu a putut produce surpriza la Buzău, a cedat la scor în fața Metalului, are nevoie de victorie cu Lieștiul în ultima etapă, însă Șomuzul din Fălticeni este la mâna ei!
Mădălin Răileanu (20), Alin Iacob (22), Ionuţ Radu (30, 50, 69), Patrick Benga (74), Marian Manea (85) respectiv Andrei Firan (68 - pen.) și Tudor Zaremba (90) au fost marcatorii din jocul de pe arena Cornel Negoescu - sintetic. Lucrurile au fost clare încă înainte de pauză, atunci când elevii lui Valentin Stan conduceau cu 3-0.
ACS Șomuz a trăit periculos în derby-ul retrogradării cu AFC Botoșani II. Oaspeții au deschis scorul prin Bogdan Melinte (50), fălticenenii restabilind egalitatea din penalty prin Eduard Julei (90+6).
În Covasna, într-un joc în care surprinzător oaspeții de la Sănătatea au condus cu 2-1 la pauză, amfitrionii de la KSE Tg.Secuiesc au revenit în mitanul secund, au întors scorul și merg în ultima etapă la Piatra Neamț pentru a lupta pentru locul 9.
Zsombor Veress (2), Botond Veress (66), Attila Gall (69) au marcat pentru KSE, respectiv Adrian (28) și Vlad Codău (43) sunt marcatorii jocului din Covasna, joc la care gazdele au fost cu gândul mai mult la barajul de promovare de mâine de la futsal.
La Galați, pe Oțelul, CSM Rm.Sărat a deschis scorul prin Bogdan Bălan (22), gălățenii au restabilit egalitatea până la pauză prin George Cârjan (31), pentru ca victoria să fie adusă pentru gazde de Vlad Moglan (66).
La Liești, tot în județul Galați, CS Sporting și-a luat la revedere de la proprii suporteri printr-o victorie de palmares în fața Științei Miroslava prin reușitele semnate de George Bârlădeanu (40) și George Dănilă (90+1).
Pe Milcov, gazdele de la CSM Focșani 2007 au obținut un succes meritat în fața celei de-a 2-a clasate CSM Bucovina Rădăuți prin reușita lui Ștefan Pădineanu (53).
La Suceava, pe Areni, Foresta a reușit să producă singura înfrângere din campionat liderului SCM Gloria Buzău - formație ce a promovat la pas în L2. Golurile pădurarilor au purtat semnătura lui Robert Martin (7) și Daniel Bejenar (50).