duminică, 12 mai 2019

Liga a 3-a, Seria I | KSE Tg.Secuiesc CÂȘTIGĂ la Pașcani și se SALVEAZĂ de la RETROGRADARE! ACS Șomuz Fălticeni și AFC Botoșani II pierd la limită în deplasare și vor continua duelul în 3 cu CSM Pașcani până în ULTIMA etapă! SCM Gloria Buzău VICTORIE la limită în nocturnă cu Focșaniul la ultimul joc acasă din L3. Foresta revine după pauză la Piatra Neamț și mai speră la locul 4

ACS KSE Târgu Secuiesc
Vom începe cu jocul de vineri de la Pașcani în care KSE Tg.Secuiesc s-a impus cu 3-2 (2-1) și practic s-a salvat de retrogradare, niciuna din cele 3 urmăritoare nu o mai pot depăși în cele 2 etape rămase de disputat din acest retur.
Tudor Zaremba (5) și Irinel Pătraşcu (90+4) pentru pășcăneni respectiv Attila Gall (1), Marius Ştefănescu (41), Zsombor Veress (63) pentru covâsneni sunt marcatorii partidei din prologul etapei a 28-a de vineri.
Disperarea este mare în subsol și 3 formații sunt despărțite doar de un singur punct: CSM Pașcani, ACS Șomuz Fălticeni și AFC Botoșani II vor lupta până în ultima rundă pentru a evita locurile 12 și 13, locuri care INEVITABIL duc spre L4.
Dacă ACS Șomuz a pierdut pe final la Rădăuți, gol Iulian Ionesi în min 80, cu atât mai surprinzător este eșecul lui FC Botoșani II care a cedat tot cu 0-1 la Rm.Sărat, o formație deja cu bagajele făcute spre L4. Unicul gol al partidei a fost reușita lui Dorin Burlacu (22 din penalty).
La Galați, în derby-ul județului, CS Sporting Liești a plecat cu un punct de pe stadionul Oțelul, Alexandru Stan fiind cel care a adus egalarea pentru Sporting (52) după ce Ionuț Chiriac deschisese scorul pentru ACS Suporter Club Oțelul în min.41.
La Uricani, AFC Metalul Buzău o formație aflată în mare formă a remizat alb în compania Științei Miroslava - o formație puternică pe teren propriu și cu acest rezultat și-a securizat poziția a 7-a din clasament.
La Buzău, CSM Focșani 2007 a fost la câteva secunde de un egal, bara lui Manu din minutul 90 era cât pe ce să strice sărbătoarea buzoienilor care au organizat ultima partidă de pe teren propriu în nocturnă pentru a sărbători cum se cuvine promovarea în L2.
Florin Cazan (42), Sorin Săpunaru (79 - autogol) respectiv Remus Popa (63 - pen.) au fost marcatorii unui joc intens presărat cu ocazii de gol la ambele porți.
La Piatra Neamț, într-o atmosferă apăsătoare care mai degrabă anunță un viitor sezon complicat pentru "galben-negri", ACS Foresta Suceava, o formație mult mai experimentată a întors scorul după pauză și s-a impus meritat cu 2-1 (0-1).
Scorul fusese deschis de Cosmin Țapu încă din minutul 14, acesta reluând din voleu, o centrare excelentă din partea stângă. Pietrenii trecuseră pe lângă deschiderea scorului încă din debutul jocului atunci când portarul Logofătu s-a opus într-o situație unu la unu, dar trebuie să recunoaștem că pe ansamblu victoria sucevenilor este absolut meritată, aceștia dominând cu autoritate în special în repriza a 2-a.
Introducerea inspirată a lui Cornel Căinari în minutul 59 a fost mutarea câștigătoare pentru antrenorul Florin Cristescu. După doar un minut, acesta îl întoarce scurt pe Cezar Strat și îl execută simplu pe Teodor Cîmpianu, pentru ca victoria să fie adusă de Robert Martin în min.80.
Schimbările defesive au fost dictate și de rațiuni tactice: Marius Rusu a intrat în min.75 în locul lui Strat - comoționat în urma unei ieșiri din poartă a lui Cîmpianu, Vali Rotaru ia luat locul lui Răzvan Pîntea în minutul 80, imediat ce Foresta marcase pentru 2-1!, în timp ce prima mutare a profesorului Rădulescu a fost întroducerea lui C.Antim în locul lui Ovidiu Toma. Ultima modificare din tabăra pietreană Marius Matei în locul lui Robert Vasile (min.86) nu a avut ce să mai schimbe pozitiv în economia jocului însă suntem convinși de faptul că pe 25 mai în jocul din ultima etapă de la Piatra Neamț cu KSE Tg.Secuiesc, staff-ul tehnic va da credit mai multor tineri în formula de start. Până la urmă este un lucru firesc, duoul Roca & Rădulescu au de pregătit următorul sezon de liga a 3-a, sezon ce se anunță foarte foarte greu din punct de vedere material, așa că MIZA va fi pusă pe tinerii din lot.
CSM Ceahlăul: Cîmpianu - B.Oteliță, Fl.Dumbrăvean (cpt), V.Andreș, C.Strat - C,Rotaru - R.Vasile, Ov.Toma, R/Pîntea, Copoț-Barb - C.Țapu
ACS Foresta Suceava: Logofătu - Onofraș, Vițelaru, P.Mateciuc (cpt), Mocanu, P.Ionescu, Vremea, Celeadnic,  R.Martin, Artenie.
Au mai intrat: C.Căinari, Bejenar și R.Grumezescu.