sâmbătă, 17 aprilie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Foresta Suceava și CSM Bucovina Rădăuți TOT MAI APROAPE DE BARAJE. Știința Miroslava încă mai SPERĂ, iar ACSM Ceahlăul PIERDE la Huși în 9 oameni și VA MAI STA un sezon la L3. Rezultatele complete și clasamentul

CSM Bucovina Rădăuți

Foresta Suceava obține o victorie scurtă la Vaslui, conturată încă din prima repriză, atunci când Robert Martin a transformat un penalty în min.14 și ținând cont că în runda următoare, penultima, are joc acasă pe Areni cu lanterna roșie a clasamentului - CSM Pașcani, este aproape sigur calificată la baraje, cel mai probabil de pe primul loc.
CSM Bucovina Rădăuți a dat lovitura în județ, la Fălticeni, a condus prin reușita golgheterului Ionel Stoian din penalty - 61, Șomuzul a restabilit egalitatea prin ex-rădăuțeanul Săhlean - min.87, însă în primul minut de prelungire, Bucovina a cucerit toate cele 3 puncte prin Eduard Ciobanu.
CSM Ceahlăul a comis-o la Huși, în fața unei formații gazde Hușana, extrem de motivată, arțăgoasă și cu mijloace fotbalistice cu care, a biruit o formație pietreană mai tehnică și mai valoroasă, dar care astăzi, a făcut o sumedenie de greșeli neprovocate, cartonașe galbene și roșii luate pe fondul lipsei de sportivitate și ca urmare a unei stări de nervozitate ce s-a transmis inexplicabil echipei chiar de banca tehnică.
George Dănăilă (26), Jose Cozma (83), Sergiu Gîrdea (85) sunt marcatorii golurilor pentru Hușana, cu mențiunea că ultimele 2 reușite ale gazdelor s-au înscris atunci când CSM Ceahlăul era în dublă inferioritate numerică, respectiv Antonio Agafiței (60), cel care reușise o egalare temporară, 1-1, la câteva secunde de la introducerea sa pe teren.
Hușana lui Dan Florin C roitoru își joacă șansa etapa viitoare la Rădăuți, acolo unde doar varianta victoriei o mai ține în viață, asta coroborată și cu o serie de rezultate favorabile.
CS Știința Miroslava a intrat din nou în cărți, chiar dacă cu șanse încă reduse după victoria cu 3-0 de la Tg.Neamț în fața Bradului Borca.
Adrian Viorică (40), Eduard Sandu (82 – penalty), Robert Asăvoaei (85) au punctat pentru ieșeni, formația din Miroslava urcând pe locul 3 în seria I.
În fine, la Dorohoi, acolo unde își desfășoară jocurile de pe teren propriu CS Dante Botoșani, gazdele au învins la scor, 4-0, pe lanterna roșie - CSM Pașcani și profitând de eșecul intern al vasluienilor de la CS Sporting Juniorul, au urcat pe poziția a 7-a în clasament.