sâmbătă, 19 noiembrie 2022

Fotbal liga a 3-a, seria I | Cele mai ATRACTIVE jocuri din etapa a 13-a s-au încheiat la EGALITATE. Foresta Suceava aproape calificată pentru play-off, Rapid Brodoc câștigă în prologul etapei la Miercurea Ciuc în efectiv redus de doar 14 jucători!

CS Știința Miroslava

În prologul etapei a 13-a, vineri la Miercurea Ciuc, Rapid Brodoc s-a impus cu 2-0 deși a avut pe foaie un lot format din doar 14 jucători!
Fără 4 fundași centrali și cu o mulțime de improvizații în echipă, vasluienii s-au impus pe merit cu 2 goluri marcate în prima repriză de Valentin Hagiu (23) și Florin Burghele (37 - penalty) și au trecut astfel peste Viitorul Darabani, formație ce a pierdut astăzi intern, la limită, 0-1 cu liderul ACS Foresta, gol Marian Botezatu (4).
Foresta se află acum la 14 puncte de Dante (locul 5) cu 5 etape înainte de finalul sezonului regulat și deci, este la 1 punct distanță de calificarea matematică în play-off pe care cel mai probabil o va obține în etapa următoare.
În cele mai atractive jocuri de astăzi am consemnat rezultate de egalitate între formațiile aflate pe locurile 2-7 în clasament.
CSM Bacău nu a putut trece de CS Știința Miroslava (1-1) într-un joc în care s-a marcat doar de la punctul cu var. Au deschis scorul băcăuanii prin Norbert Antal (13), iar Știința lui Tibor Selimeș a restabilit egalitatea prin Franck Tchassem (26).
Tot cu 1-1 s-a încheiat și jocul de la Fălticeni, acolo unde gazdele au punctat primele încă din prima repriză prin fostul atacant al Forestei Robert Martin (34), în vreme ce pietrenii au restabilit egalitatea în repriza a 2-a prin Richardo Mihalache (69).
Dante Botoșani deși a condus cu 2-0 pe CSM Bucovina Rădăuți, goluri Sebastian Ababei (3) și Vasile Forizs (56) a trebuit să se mulțumească până la urmă cu o remiză, Armand Șvichi (61 - penalty) și Radu Ungurianu (89) restabilind egalitatea pentru Bucovina.