sâmbătă, 19 noiembrie 2022

Handbal feminin div.A, Serie B | HCF Piatra Neamț PRODUCE prima înfrângere CSM-ului din Bacău, la Roman. Rezultatele complete ale etapei a 6-a și clasamentul actualizat

CSM Roman

HCF Piatra Neamț a obținut o prețioasă victorie în Sala Polivalentă din Roman în meciul considerat în deplasare cu CSM Bacău, o formație cu maxim de puncte după primele 5 etape.
La capătul unei prime reprize de excepție, fetele lui Dan Valentin au intrat la pauză cu un avans neverosimil de 14-6, ca urmare a unui joc extrem de eficient, cu o apărare agresivă și cu Raluca Maria Lujerdean în mare formă în poartă.

La reluare, băcăuancele au o serie formidabilă, marchează de 6 ori consecutiv și strâng scorul la 12-14, însă HCF Piatra Neamț în ciuda unei bănci subțiri și cu multe fete fără prea mare experiență, revin în joc și conduc constant cu 2-3 goluri până aproape de final, atunci când CSM Bacău a reușit să se apropie la un singur gol pe tabelă.

CSM BACĂU – HCF PIATRA NEAMȚ 19-20 (6-14)

Arbitri: Paul Iacob / Alexandru Moldovan

Bacău: Sofron, Bordeianu – Ungureanu 4, Dany Bârsan 4, Daria Bârsan 4, Poiană-Țârdea 2, Butnariu 2, Manoilă 1, Motriuc 1, Agrigoroaie 1, Grădinaru, Hermeziu, Carp, Dinu, Măgirescu, Todeilă. Antrenori: Adi Brezan, Costică Petrea.

P. Neamț: Lujerdean, Ciobotaru – Macovei 8, Nica 6, Dumitriu 3, Lazăr 2, Roșca 1, Murgoce, Toronilă, Dragotă, Mihăiasa. Antrenor: Valentin Dan.

foto & video: SNP

Fotbal liga a 2-a, play-out | Pentru Bogdan Bacalu accidentarea de la Mioveni din partida cu CFC Argeș a pus capăt sezonului. Verdictul crunt al medicilor, unde va fi operat și situația lui contractuală cu clubul de sub Pietricica

Accidentarea survenită în tabăra nemțenilor în ultimul joc din turneul play-out de la Mioveni din confruntarea cu CFC Argeș a fundașului l...