sâmbătă, 3 decembrie 2022

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Foresta încheie anul 2022 cu o REMIZĂ la CSM Bacău. Bucovina Rădăuți urcă pe 2 la golaveraj prin victoria de la Fălticeni, iar Dante mai adună 3 puncte în lupta pentru locul 4, ultimul din play-off. Rezultatele etapei a 15-a, marcatorii și clasamentul ACTUALIZAT

CS Știința Miroslava

În cel mai important joc al acestei etape cu nr.15, în deby-ul primelor 2 clasate, CSM Bacău și ACS Foresta Suceava au remizat 1-1. Sucevenii au punctat primii prin underul Daniel Muntean (40), iar CSM Bacău a restabilit egalitatea la 2 minute de la reluare prin Jose Cozma (47).

În derby-ul sucevean al acestei runde, CSM Bucovina Rădăuți a reușit o prețioasă victorie în deplasare la Fălticeni după o revenire puternică în mitanul secund. Șomuzul a condus la pauză cu 1-0 prin punctul reușit de underul Alexandru Savin în min.15, Bucovina reușind 3 goluri după pauză prin Alexandru Aftanache 52, Radu Ungureanu 77 și Mugur Florescu 90+2.

CSM Ceahlăul Piatra Neamț s-a impus cu ceva emoții pe final în dauna Științei Miroslava prin reușitele semnate de Patrick Petre (31) și Lucian Acasandrei (54), în timp ce pentru ieseni a punctat Daniel Cazacu în min.82. Nemțenii au ratat și o lovitură de la 11 m prin Cosmin Nemțanu în min. 51.

La Bucecea, CS Dante Botoșani a câștigat la limită confruntarea cu junii Ciucului, scor final 2-1, după ce la pauză au avut avantaj de 2 goluri. Gazdele au punctat din penalty prin Mihai Asofiei (15) și Vasile Nechita (31), în timp ce ciucani au redus din diferență în min.57 prin Norbert Lajos Balazs.

În meciul suferinței, la Darabani, gazdele de la CSO Viitorul au făcut o primă repriză excelentă (4-0) atunci când au reușit desprinderea în dauna vasluienilor de la Rapid Brodoc. Bogan Melinte cu o triplă, Ghiorghiciuc și Tăcuțanu au marcat pentru Darabani, respectiv Valentin Hagiu pentru Rapid Brodoc (52).