duminică, 14 aprilie 2024

Fotbal liga a 4-a Neamț, Seria Vest | Formațiile din Piatra Neamț au câștiugat fără probleme jocurile de pe teren propriu. AS Viitorul Borca încă mai speră la locul 3, Borussia Pângărați la a 6-a victorie din campionat. ASF Girov a rezistat la Bicaz cu Victoria Tarcău!

AS Ozana Timișești

Echipele din Piatra Neamț au jucat acasă și cum era și normal și-au valorificat avantajul terenului propriu.

ACSM Ceahlăul adepășit-o la scor de tenis pe AS Viitorul Podoleni, formație care rămâne cu satisfacția că a marcat la Piatra Neamț. Golurile formației pregătite de profesorul Andrei Vițelaru au fost Bordei (3), Apostol, Popovici și Aioanei.

De la orele 14.00, CS FC Pietricica Site Bau a disputat jocul cu AS Ozana Timișești, grupare ce nu se regăsește în acest retur. Elevii lui Florin Axinia au câștigat cu 4-1, golurile fiind reușite de Rareș Răducu (2), Irinel Corfu și Bogdan Catargiu.

La Pângărați (foto 1, 2 și 3 ), Borussia își continuă parcursul bun din campionat din ultima vreme și a înregistrat o victorie frumoasă în dauna lui AS Grumăzești, grupare cu pretenții, care a și deschis scorul în deplasarea de astăzi.
În prezența unui public numeros, Borussia a răsturnat scorul până la pauză (4-1) obținând a 6-a victorie stagională.
AS Viitorul Borca continuă duelul la distanță cu FC Pietricica Site Bau pentru ultimul loc de play-off. A câștigat astăzi la Costișa pe terenul "vulturilor" însă în ultimele 2 etape au un program mai dificil cel puțin pe hârtie ca formația condusă de Gabi Tudosă și Florin Axinia.
În fine, la Bicaz( foto 4 și 5), AS Victoria Tarcău nu a putut să o depășească pe ultima clasată - ASF Girov, jocul încheindu-se așa cum a început, la egalitate, 0-0!

5

Fotbal liga a 2-a, Grupa B | Concordia Chiajna trece și de CSM Slatina și are punctaj maxim în play-out. Victorie logică și la scor pentru CSA Steaua în fața lanternei Progresul Spartac. Viitorul Pandurii Tg.Jiu s-a salvat de la retrogradare prin victoria la limită cu AFC Chindia!

Stă

De doar două victorii în 2024 a avut nevoie Viitorul Pandurii Târgu Jiu ca să se salveze matematic de la retrogradare!

După ce pierduse primele cinci jocuri din acest an, echipa gorjeană a reușit două victorii consecutive în play-off, prin care şi-a asigurat, din punct de vedere sportiv, menținerea în Liga 2, înaintea ultimelor patru etape rămase de disputat din play-out-ul actualului sezon.

Victorioasă runda precedentă, cu 3-1, în deplasarea de pe terenul celei mai slabe echipe din Liga 2, Progresul Spartac, gruparea antrenată de Călin Cojocaru a reușit să învingă sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 3-a din play-out-ul Ligii 2, Grupa B, Chindia Târgoviște, cu scorul de 1-0.

Viitorul Pandurii a învins Chindia și și-a asigurat menținerea în Liga 2

Dâmbovițenii au controlat prima repriză și doar intervențiile portarului Robert Geantă la șuturile lui Boțogan (2, 24) și Fedele (9) au făcut ca Chindia să nu deschidă scorul. A făcut-o, în schimb, Viitorul Pandurii, contrar cursului jocului, prin lovitura de cap a lui Claudiu Moisie, în minutul 29, după cornerul de pe partea dreaptă de atac, executat de Alex Gîrbiță.

Partea secundă a fost și mai modestă, iar cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Dragoș Popa, al cărui șut, de la 20 de metri, din minutul 56, a fost respins cu dificultate de portarul Iustin Popescu.

S-a încheiat 1-0 și Viitorul Pandurii s-a desprins la 12 puncte de urmăritoarea CS Tunari. Ilfovenii au un meci mai puțin disputat și pot, în cel mai fericit caz, egala la puncte pe gorjeni, în situația în care aceștia pierd toate meciurile rămase de disputat din acest play-out, dar principalul criteriu de departajare îl reprezintă punctele acumulate în sezonul regular, astfel că din Grupa B se știu deja echipele retrogradate.

CSM Slatina a condus la Chiajna, inclusiv la pauză, însă un gol marcat din corner a dereglat defensiva oltenilor și a impulsionat atacul Concordiei, care a mai înscris de alte două ori. 3-2 a fost scorul final în partida din ”cuibul” ”vulturilor verzi” ilfoveni, iar Slatina mai are de așteptat cel puțin o săptămână pentru a-și asigura matematic menținerea în Liga 2.

CSM Slatina putea obține matematic menținerea în Liga 2 cel puțin pentru încă un sezon în urma meciului de la Chiajna, desfășurat împotriva unui adversar deja cu obiectivul salvării îndeplinit.

La pauză, trupa olteană era în cărți, după ce Silvian Matei a marcat din careul mic cu o lovitură de cap, în minutul 33, după un corner bătut de Călin Toma și o minge recentrată cu capul de Valentin Alexandru.

Ilie Poenaru a făcut mai multe schimbări la pauză, iar jocul Concordiei și-a schimbat față. În special intrarea lui Gabriel Torje a fost decisivă. Fostul internațional a reușit egalarea în minutul 50, cu o execuție cu efect direct din corner, Velcu scăpând mingea după linia porții. La scurt timp după aceea, în minutul 56, Abel Stan a deviat cu capul pe spate după o centrare din dreapta a lui Corbu, a făcut-o direct la Torje, care s-a repliat mai bine în fața lui Constantin Radu și a marcat cu un șut din 6 metri central.

Ulterior, Torje a fost servant dintr-o lovitură liberă din dreapta, iar Adrian Bălan a sărit mai sus decât Stan și Velcu în 7 metri, de unde a deviat în poarta lăsată goală.

A mai înscris o dată și CSM Slatina, prin Valentin Alexandru (80), cu un șut din prima, din întoarcere, din 7 metri lateral dreapta, spre colțul lung, însă a fost insuficient pentru a obține măcar un punct în acest meci în care a condus.

CSA Steaua București a realizat scorul zilei în fața ultimei clasate Progresul Spartac, însă golul reușit de Andreas Chirițoiu din min.90 pentru vizitatori poate fi considerat o mică performanță pentru ultima clasată din această grupă care rămâne la cota 1, zeste cu care a intrat în play-out-ul grupei B.
Militarii au deblocat rapid tabela în startul jocului: dubla spaniolului Nacho Heras (9, 11) au fost singurele goluri ale primei reprize, iar reușita din minutul 49 pentru 3-0 a fost de fapt un autogol al lui Eduard Radu care și-a trimis mingea în proprie poartă din 6 metri!
Golul de 4-0 al militarilor a fost reușit de Valentin Bărbulescu în min.82, șut frumos cu piciorul stâng în plasa laterală după un corner executat scurt de Adi Popa.