sâmbătă, 11 septembrie 2021

Fotbal liga a 3-a, Seria I | Nicio echipă nu are punctaj MAXIM după 3 etape: Ceahlăul a ratat victoria pe final prin Mucuță la Rădăuți, Dante ținută în șah la Huși. Foresta și Șomuz victorii scurte cu CSM Bacău și CSM Pașcani, iar Sporting Juniorul produce surpriza la Miroslava!

CS Dante Botoșani

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț continuă pasa proastă în confruntările de la Rădăuți și rămâne fără gol marcat în deplasare de când noua societate activează la nivelul ligii a 3-a. A fost până la urmă 0-0, deși nemțenii au avut ocaziile mai clare, bară și gol neacordat în prima repriză la Dumbrăvean, min 88 penalty ratat de Mucuță, șut centimetric pe lângă bară după ce portarul plonjase în colțul opus. Bucovina a răspuns bine ca și angajament și putere de luptă, a avut și ea ocaziile sale, nu la fel de clare, iar publicul gazdă a fost la înălțime în aș-i încuraja favoriții.

CS Dante Botoșani a deschis scorul la Huși prin autogolul nefericit al căpitanului Hușanei - Petru Agrigoroaiei, însă în startul reprizei a 2-a, a restabilit egalitatea prin Eduard Sandu (foto 1). Pe finalul jocului, Dante a rămas în 10, experimentatul Căinari a luat drumul mai repede la cabine pentru cumul de cartonașe galbene.

Pe Uricani, CS Sporting Juniorul Vaslui a deschis scorul în minutul 10 prin Vlad Hagiu, scor care avea să rămână până la final. CS Știința Miroslava rămâne cu 1 singur punct din 9 posibile, singura lor performanță din acest sezon rămâne eliminarea Ceahlăului din Cupa României după prelungiri și lovituri de departajare.

La Suceava, ACS Foresta a condus cu 2-0 la pauză, goluri Serghei Trofan (7) și Adrian Dorobanțu (25) și se părea că vor avea în repriza a 2-a un meci ușor. Însă sucevenii au rămas în 10 jucători în min.60, pentru ca un minut mai târziu, CSM-eii din Bacău să reducă din diferență prin  Răzvan Adăscăliței.

În fine, meritoasa Șomuz, formație calificată în 16-mile Cupei României, unde o va întâlni pe FC Voluntari, pe 22 septembrie, la Fălticeni, s-a impus la limită, 2-1 cu incomoda CSM Pașcani, formație care în acest sezon a scos 3 rezultate strânse.

Golgheterul Robert Ciobanu a reușity o dublă în minutele (14 și 22, al 2-lea din penalty) iar pentru pășcăneni a punctat Eusebiu Mercaș (42).