duminică, 7 aprilie 2024

Fotbal liga a 4-a Neamț, Seria Vest | ACSM Ceahlăul II și-a luat REVANȘA la Răucești în fața Speranței. Victorii în deplasare cu același scor pentru Victoria Tarcău și Borussia Pângărați la Timișești respectiv Girov. Grumăzești a surclasat Costișa, Pietricica s-a poticnit la Podoleni!

Stă

AS Victoria Tarcău (foto 1 și 2) a reușit o prețioasă victorie în deplasarea de la Timișești dispunând de formația gazdă Ozana, una din fruntașele acestei serii Vest în turul campionatului cu scorul de 3-1 după ce la pauză se înregistra un rezultat de egalitate, 0-0. Golurile oaspeților au fost reușite de Corin Apreutesei (2) și Alecu.

AS Grumăzești (foto 3) a depășit-o cu scorul de 5-1 pe AS Vulturul Costișa însă părerea generală este că scorul este mult mai sever decât a fost realitatea din teren. După 2-1 la pauză, gazdele s-au distanțat în repriza a 2-a pe fondul unui joc mai exact și pe greșelile survenite în  tabăra oaspeților.
AS Borussia Pângărați s-a impus pe terenul ultimei clasate ASF Girov cu scorul de 3-1, însă la cabine s-a intrat la pauză cu un scor alb, 0-0. Gazdele au marcat prin Vlad Cojoc în min.50, însă au cedat pe final în ultimul sfert de oră atunci când o0aspeții mai proaspeți și mai inspirați la finalizare au făcut diferența.
FC Pietricica Site Bau a reușit doar o remiză la Podoleni în confruntarea cu AS Viitorul, asta după ce au intrat la pauză cu un avantaj fragil, de 1-0 prin golul reu;it de Zaharia.
În derby-ul acestei etape și al seriei Vest, ACSM Ceahlăul II cu Barna, Forizs, Jalbă și Alex Anton în teren de la echipa mare s-a impus la limită la Răucești în fața Speranței prin reușita lui Andrei Apostol (70) din lovitură liberă.
Deși finalul a aparținut Speranței, rând pe rând Smău, Vlad Avram din lovitură liberă și Borcilă au ratat egalarea pe care ar fi meritat-o după aspectul general al jocului.