luni, 22 aprilie 2024

Handbal feminin div.A, Seria B | S-a încheiat sezonul regulat, rezultatele ultimei etape și clasamentul final. HCF Piatra Neamț obține a 3-lea succes stagional în deplasarea de la Bacău. CSM Iași 2020 și CSM Galați obțin victorii facile

CSM Făgăraș

Ultima etapă a sezonului la handbal fete în div.A, seria B a început sâmbătă cu jocul de la Dunăre, acolo unde CSM Galați (foto 2) a făcut scor cu CSM Făgăraș, calificarea la turneul final de pe locul 2 fiind însă decisă din runda precedentă când fetele pregătite de Daciana Balaban au cedat la 2 goluri pe terenul rivalelor de la CSM Iași 2020.
Cele mai bune marcatoare pentru CSM Galați au fost Ichim și Radayeva - ambele cu 7 goluri, Andrița 5, Chiriac și Nichitean câte 4, Prescură, Czeczi, Sablic și Sandu - toate cu câte 3 goluri.
Duminică CSM Iași 2020 (foto 3) a încheiat victorioasă sezonul regulat al Campionatului Național Divizia A la handbal feminin. În ultima etapă, elevele antrenorilor Daniel Gheorghe, Macrina Tomuleac și Daniel Bura au învins, în deplasare, cu 37-19 (18-9) pe CSM Bacău.
Cu Adina Cârligeanu - 7 goluri, principala gură de tun, secondată de Sladjana Prelevic și Amalia Coman - ambele cu 4 reușite, iar în poartă cu portărița Khalili Behfar Fatemeh cu 9 intervenții salvatoare din 18 aruncări, ieșencele se gândesc deja la turneul final de promovare.
În cel de-al 3-lea joc al etapei, la Bacău, într-o partidă în care s-au întâlnit ultimele 2 clasate, HCF Piatra Neamț (foto 1) a reușit al 3-lea succes stagional, prima victorie din deplasare din acest sezon. Victoria fetelor lui Dna Valentin pe terenul Științei Bacău a fost conturat în repriza a 2-a, atunci când pietrencele s-au distanțat constant pe tabelă de la 9-13 scorul pauzei la un final cu +15, 15-30!

0

Urmează turneul de promovare, care va stabili cele două echipe care vor promova direct și cele două care vor merge la baraj. Cele opt echipe calificate la acest turneu, care se va desfășura la Iași, în perioada 10-12 mai, sunt CSM Slatina (loc 1 seria A), Activ Prahova Ploiești (loc 2 seria A), CSM Unirea Slobozia (loc 3 seria A), CSM Iași (loc 1 seria B), CSM Galați (loc 2 seria B), CSM Roman (loc 3 seria B), CSM Deva (loc 1 seria C) și U Cluj-Napoca (loc 2 seria C).

Sferturile de finală vor avea loc vineri, 10 mai, după următorul program: CSM Slatina – CSM Roman, Activ Prahova Ploiești – CSM Unirea Slobozia, CSM Iași – U Cluj-Napoca și CSM Galați – CSM Deva.

duminică, 21 aprilie 2024

Fotbal liga a 4-a, seria Vest | Formațiile din Piatra Neamț au repurtat victorii în deplasare, egal cu goluri la Mădei între Viitorul Borca și Speranța Răucești. Victoria Tarcău se descurcă mai bine în deplasare, câștigă și la Grumăzești, Vulturul Costișa trece de Borussia Pângărați

stă

Formațiile pietrene s-au impus în jocurile din deplasare de la Girov respectiv Timișești. Dacă pentru FC Pietricica Site Bau victoria era esențială pentru calificarea în play-off, satelitul nemțenilor și-a respectat blazonul și a învins și la Timișești pe Ozana, o formație care nu s-a regăsit în acest retur de campionat după un start excelent de sezon, în toamnă!
Cătălin Lupașcu, Rareș Răduc (3), Andrei Munteanu și Dragoș Catargiu au înscris pentru FC Pietricica Site Bau, pietrenii desprinzăndu-se în repriza a 2-a  după ce  la pauză conduceau cu 2-1!
În victoria din deplasare reușită de satelitul Ceahlăului la Timișești, golurile liderului au venit în repriza a 2-a  și au purtat semnăturile jucătorilor Ștefan Bordei și Ionuț Marian.
Într-o partidă transmisă în direct pe pagina de facebook a AJF Neamț, AS Viitorul Borca a remizat 2-2 cu CS Speranța Răucești, golurile formației de pe Valea Muntelui purtând semnările jucătorilor Marius Boroianu (17) și David Iacob (36).
O frumoasă victorie pe teren propriu a dobândit AS Vulturul Costișa, 3-2 (2-0) în fața celor de la AS Borussia Pângărați, în timp ce într-un duel pentru locul 5, AS Victoria Tarcău a reușit o victorie prețioasă în deplasarea de la Grumăzești cu scorul de 3-1  (1-1). Oaspeții au deschis scorul printr-un autogol al celor de la Grumăzești, gazdele au egalat pe finalul primei reprize, pentru ca în mitanul secund Tănasă și Cojoc să puncteze pentru Victoria Tarcău.