duminică, 24 martie 2024

Handbal feminin div.A, seria B | CSM Iași 2020 câștigă grupa B după o victorie la 2 goluri diferență în fața lui CSM Galați! CSM Bacău se impune pe final la Piatra Neamț, CSM Roman trece fără mari emoții de CS Știința Bacău. Rezultatele complete ale etapei a 13-a și clasamentul

CSM Bacău

CSM Iași 2020 a dispus la 2 goluri de CSM Galați în epilogul etapei a 13-a și și-a adjudecat șefia grupei B a diviziei A la egalitate de puncte cu gălățencele care câștigaseră în tur cu 25-23, iar în caz de egalitate de puncte, criteriul final de departajare este cel al rezultatelor directe: cu un număr mai mare de goluri în deplasare, CSM Iași 2020 nu mai poate pierde șefia grupei B dacă câștigă pe 21 aprilie jocul din ultima etapă din deplasarea de la CSM Bacău!
La Piatra Neamț, CSM Bacău formație pregătită de profesorul Adi Brezan s-a impus la limită 23-22 (12-11) în fața gazdelor de la HCF antrenate de profesorul emerit Dan Valentin. Cu un lot mai numeros, CSM-oaicele au gestionat mai bine finalul de joc după un meci care s-a mers de multe ori cap la cap. Pietrencele au pornit mai bine și s-au aflat la cârma primei reprize chiar și cu 2-3 goluri diferență, până cu  5 minute înainte de pauză atunci când CSM Bacău a reușit pentru prima dată egalarea.
Intrată cu un avantaj  minim la cabine, fetele de la Bacău cu Poiană-Țărdea și Ingrid Todeilă cu 7 respectiv 5 goluri principalele guri de tun, au gestionat mai bine momentele cheie din repriza secundă atunci când HCF Piatra Neamț a ratat inclusiv 2 lovituri de la 7 m și de câteva ori în situație unu la unu cu portarul. Cu Bianca Dumitriu și Ligia Lazăr principale marcatoare și astăzi cu 7 respectiv 5 goluri, HCF Piatra Neamț a contat în defensivă și pe portărița Ciobotaru Karina, pe risipa de efort a antrenorului din teren Rebeca Cernat dar și pe o serie de tinere jucătoare care capătă încredere și valoare cu fiecare joc oficial din campionat.

În meciul de deschidere al etapei a 13-a, vineri, CSM Roman a dispus cu 35-19 de CS Știința Bacău și va termina sezonul pe locul 3 din clasament, indiferent de rezultatele din ultima etapă, cea de-a 14-a, în care va sta și care este programată pe 21 aprilie.