duminică, 28 aprilie 2024

Fotbal liga a 2-a, play-out, Grupa B | CSA Steaua este șefa în grupă după victoria repurtată în dauna Slatinei. CS Tunari victorie cu iz amar la Tg Jiu iar Chindia se impune la Buftea cu Progresul în epilogul rundei a 5-a. Rezultatele complete și clasamentul

Stă

CSA Steaua București se impune în Ghencea în fața celor de la CSM Slatina prin golurile reușite încă din prima repriză de Daniel Vârtej (6) și spaniolul Nacho Heras (40) și preiau șefia grupei B profitând și de faptul că Concordia Chiajna a avut etapă liberă.
În celelalte 2 jocuri ale etapei a 5-a, oaspeții au plecat cu toate cele 6 puncte puse în joc.
CS Tunari a reușit primul succes din tuneul de consolare, însă victoria de la Tg.Jiu este una amară, întrucât retrogradarea în liga a 3-a nu mai poate fi evitată din punct de vedere sportiv.
Dragoș Gheorghe a deschis scorul în min.21 pentru ilfoveni în partida de la Tg.Jiu, oltenii au egalat prin Dragoș Brînzan (36), pentru ca în a 2-a repriză golul lui Valentin Borcea din minutul 58 să aducă victoria  pentru elevii lui Dan Alexa.
Astăzi pe terenul sintetic de la CNAF Buftea, AFC Chindia Târgoviște s-a impus mai greu decât se aștepta în fața lanternei Progresul Spartac cu 2-0. Superexecuția lui Marco Fedele (75) și golul de pe final reușit de Ante Zivkovic (89) au făcut ca punctele să meargă în tolba dâmbăvițenilor.