luni, 12 august 2024

Fotbal liga a 2-a | CFC Argeș dispune cu 2-0 de CSM Focșani 2007 în epilogul rundei a 2-a. Ceahlăul low-cost este ULTIMA! Rezultatele etapei a 2-a și clasamentul generalizat

CSM Dumbrăvița

CFC Argeș a trecut în epilogul rundei a 2-a cu scorul de 2-0 de nou promovata CSM Focșani 2007 la capătul unui joc în care am asistat la o deschidere de scor în urma unui autogol stupid (Alexei Ciopa 39), iar desprinderea elevilor lui Nicolae Dică s-a produs pe final prin reușita norvegianului Erik Gronner din al 3-lea minut de prelungire!

Duminică, în singurul joc al zilei, la Craiova, FC U Craiova 1948 a dispus la limită cu 1-0 de AFC Chindia Târgoviște, formație aflată la al 2-lea joc consecutiv în deplasare. Singurul gol al confruntării UNUL DE ALTFEL CONTROVERSAT a fost reușit de Sekou Sidibe în prima repriză la o fază în care poate și portarul Chindiei Mario Contra putea face mai mult!
Uvertura etapei a fost derby-ul ilfovean dintre FC Voluntari și Concordia Chiajna, meci încheiat surprinzător sau nu la egalitate, 1-1!
După 9  ani petrecuți în SuperLigă, FC Voluntari l-a readus la cârma echipei pe Claudiu Niculescu și are ca obiectiv promovarea, însă startul în noul sezon al ligii a 2-a a fost unul șovăielnic, cu 2 remize!
După ce la debut, la Slatina, a evitat înfrângerea în prelungiri, datorită golului reușit de căpitanul Igor Armaș, meciul de acasă cu vecinii de la Chiajna s-a încheiat tot cu o remiză și tot cu scorul de 1-1. Mai întâi au punctat Voluntariul prin Nicolae Carnat în min.7, însă Concordia a avut un final mai bun și a restabilit egalitatea prin Aurelian Ciuculete (81).
Jocul Corvinului din deplasarea din Mureș de la Ungheni a fost amânat pentru o dată ce va fi anunțată ulterior, hunedorenii fiind angrenați în cupele europene, așa că celeltalte 7 jocuri ale rundei a 2-a au avut loc sâmbătă, 10 august.
FK Csikszereda a defilat la Dunăre și este lider în liga a 2-a după 2 etape. După succesul categoric obținut la debut împotriva nemțenilor conduși de Marco Veronese, ciucanii nu au avut milă nici de Viitorul Pandurii Tg.Jiu ajunși în exil la Turnu Severin.
Peter Gal-Andrezly a deschis scorul în prelungirile primei reprize cu un șut din cădere de pe la vreo 12 metri în dreapta lui Lupescu, în min.54 Babati a transformat cu siguranță penalty-ul scos de Palmeș la un fault în careu comis de Camara, pentru ca următoarele 2 goluri ale ciucanilor să fie reușite de atacanții Ervin Bakos (63) și Jozef Dolny (79).
Golul de onoare al gorjenilor a fost reușit de Mohamed Fulake Camara din lovitură liberă de la 22 de  metri în al 3-lea minut al prelungirilor.
Nou promovata AFC Metalul Buzău a pierdut al 2-lea  joc din campionat, de data aceasta pe terenul sintetic din Crâng în fața Stelei lui Daniel Oprița. Veteranul Adrian Popa a reușit unicul gol al meciului încă din minutul 18, însă impresia generală este că elevii lui Valentin Stan ar fi meritat un rezultat de egalitate. Pe final, datorită faptului că metaliștii buzoieni s-au deschis, militarii ar fi putut puncta și ei pe contraatac.
CSC Șelimbăr după ce în prima etapă nu a fost programată în campionat datorită parcursului european al Corvinului, a trecut în runda a 2-a destul de lejer de Metaloglobus, după un start de joc excelent în care Matko Babic, Cătălin Gogor și Casian Soare au dus scorul la 3-0 încă din min.25.
Golul bucureștenilor din repriza a 2-a a fost reușit de ex-ul Stefan Visic (58) cu o lovitură de cap în urma unei lovituri de colț.
În derby-ul Banatului ACSM Reșița aflată la al 2-lea joc pe teren propriu nu a putut trece de CSC Dumbrăvița. A fost un joc în care ambele formații și-au epuizat gloanțele încă din primul sfert de oră.
Elevii lui Flavius Stoican au marcat primii prin Andrei Burlacu încă din min.2, însă Dumbrăvița a restabilit egalitatea în min 12 prin underul Fabio Cibi cel care l-a învins pe un alt under, portarul reșițean Matei Goga.
AFC Câmpulung Muscel 2022 a dat toate calculele hârtiei peste cap și a trecut de FC Bihor Oradea, o echipă mult mai puternică financiar, cu scorul de 2-1.
Cu arena din localitate neomologată, elevii lui Costin Lazăr au jucat la Buftea și au fost conduși la pauză de bihoreni, cei care au marcat primii prin Sergiu Jurj.
Revenirea muscelenilor din repriza a 2-a s-a produs, iar formația argeșeană a trecut la conducere prin reușitele semnate de Robert Ene și Darius Ciurea în minutele 61 și 68.
La Afumați, liderul ilfovean surpriză ce învingea cu 4-2 în deplasarea de la Chiajna pe Concordia în prima etapă, a trebuit să se recunoască învins de gruparea CS Mioveni, o formație mult schimbată față de cea care disputa barajul de menținere/promovare în SuperLigă cu FC Botoșani.
Unicul gol de la Afumați a fost reușit de Remus Guțea încă din minutul 3, cel care în urma unei combinații cu grecul Neofyitidis a pătruns pe stânga și a șutat din careu la colțul lung.
La Piatra Neamț, gazdele de la ACSM Ceahlăul au suferit al 2-lea eșec stagional fiind învinse clar de CSM Slatina cu scorul de 3-0.
Soarta partidei s-a decis încă din prima repriză atunci când oltenii lui Daniel Oprescu au profitat la maxim de gafele din apărarea nemțenilor conduși de Marco Veronese.
Autogolul stupid a lui Eugenio Bracelli din min 8 a fost urmat de un gol din penalty reușit de Cătălin Doman la o fază în care Marie - Sainte l-a faultat în careu pe Kayondo.
Eurogolul căpitanului Cătălin Doman din min.42, șut în vinclul porții apărate de Brănescu de la circa 35 de metri a turnat plumb în picioarele nemțenilor care nu au putut să marcheze nici măcar golul de onoare ca la Miercurea Ciuc.